. Home
. Introduction
. Organizers and
  Committees

. Supporting
  Organizations

. Sponsors and Exhibitors
. Congress Topics
. Scientific Programme
      Programme Overview
      Plenary & Semi-Plenary Lectures
      Minisymposia
      Thematic Sessions
      Special Technology Sessions
      Program Search
      Programme book (updated May 27)
. Events
. Author's Area
. Important Dates
. Registration
. Lunch Options
. Congress Venue
. Social Tours
. Scholarships
. Congress Secretariat
. About IACM
. About ECCOMAS
. Photo Gallery NEW!
. Statistics NEW!

Number of visits: 3971491

 
Search

Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Computational Modelling in Bone Mechanobiology I
Minisymposium organized by Jose Manuel Garcia-Aznar, Danny Kelly, Manuel Doblare and Patrick Prendergast
MS180
Room: CIN2.1
BMU Steering and its Influence on Bone Anisotropy
Javier Martínez-Reina, José Manuel García-Aznar, Jaime Domínguez, Manuel Doblaré


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Advances in Particle Methods - Minisymposium sponsored by the Zienkiewicz Foundation I
Minisymposium organized by Roger Owen and Sergio Idelsohn
MS238
Room: EXC2.1
A Coupled Discrete-Finite Element Method Modeling the Interaction of Granular Materials and Solid Structures
Christian Wellmann, Claudia Lillie, Peter Wriggers


Parallel Programming Techniques for DEM Models on Distributed Memory Machines
Raju Kala, John Peters, Robert Maier


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Accuracy Assessment of the eXtended Finite Element Method: Adaptivity, Comparison with Competing Methods, Industrialisation I
Minisymposium organized by Stephane Bordas, Marc Duflot and Pierre-Olivier Bouchard
MS141
Room: EXC1.3
Definition of ’Best Modeling Practice’ for the Propagation of 3D Cracks with Level Sets and the XFEM. Application to Multi-Site Crack Propagation in an Aeroengine Component
Eric Wyart, Marc Duflot, Sébastien Sagnier, Philippe Martiny, Frédéric Lani


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Computational Fusion Technology I
Minisymposium organized by Ettore Salpietro and Daniela P. Boso
MS121
Room: CAS1.5
Strain-Dependence of the Superconducting Critical Temperature Tc in Al, Nb and Nb3Sn Crystals
Matteo F. Salvetti, David M. Parks, Joseph Minervini, Nicola Marzari


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Multi-phase and Multi-scale Modelling of Concrete and Concrete Structures I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Pavao Marovic, Nenad Bicanic and Adnan Ibrahimbegovic
MS118
Room: CAS3.6
Modelling of Concrete under High Confinement: A Mesoscale Approach with Damage Behaviour
Fabrice Dupray, Yann Malécot, Eric Buzaud


Rate Dependent Effects in the Simulation of Progressive Collapse of RC Structures
Berta Santafé, Thierry Massart, Philippe Bouillard, John Vantomme


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Continuum Models for Composite and Nano-Materials, Mems/Nems Devices I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Toshiro Matsumoto and Vladimir Kompis
MS078
Room: CIN0.2
Thermoelastic Damping Analysis of Quartz SAW Resonator
Toshiro Matsumoto, Toru Takahashi, Hironori Ito, Yuri Sakaki


Press Molding Simulation of Thermo-Plastic Resin Reinforced by Carbon Nanofiber
Masahiro Arai, Hiroki Tanaka, Kazutoshi Matsushita, Koh-ichi Sugimoto


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Computational Methods in Nonlinear Dynamics I
Minisymposium organized by Stefano Lenci and Marian Wiercigroch
MS038
Room: CAS2.5
Nonlinear Flapping Dynamics: Effects of Flexibility and Kinematics
Marcos Vanella, Timothy Fitzgerald, Sergio Preidikman, Elias Balaras, Balakumar Balachandran


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Simulation Technology towards the Hydrogen Use World. I
Minisymposium organized by Hiroshi Kanayama and Noriyuki Miyazaki
MS056
Room: CAS1.4
Stationary Analysis by a Thermal Convection Solver with Hierarchical Domain Decomposition Method
Hiroshi Kanayama, Kouichi Komori, Daigo Sato


Boussinesq Approximation of Hydrogen Dispersion in a Ventilation Model Using Finite Element Analysis
Hiroshi Kanayama, Hisayoshi Tsukikawa, Osamu Sakuragi, Mohamed Fathy El-Amin


Numerical Analysis of Material Transportation Problems in Fuel Cell with Micro Porous Layers
Yuya Tachikawa, Hiroshi Kanayama, Chiaki Ishii, Hiroshi Hasegawa


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Computational Electro-Magneto-Hydro-Dynamics (EMHD) I
Minisymposium organized by Gunter Gerbeth, George S. Dulikravich and Koulis Pericleous
MS042
Room: CAS3.5
Investigating Multi-phase Effects in Electrochemical Machining
Ryo Tsuboi, Makoto Yamamoto


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Uncertainties in Computational Mechanics with Emphasis on Structural Optimization Applications
Minisymposium organized by Dan Frangopol and Yiannis Tsompanakis
MS035
Room: CAS1.6
Stochastic Reduced Order Modeling Techniques for Design under Uncertainty
Kurt Maute, Gary Weickum, Mike Eldred


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Computational Structural Mechanics I
TS328
Room: CAS3.2
Bifurcation Analysis of an Elastic Ring supported by Springs
Takashi Manabe, Nobuyoshi Tosaka


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Minisymposium on Inverse Problems in Heat Transfer I
Minisymposium organized by Alain Kassab, Richard Bialecki and Eduardo Divo
MS074
Room: CAS2.1
Identification of Relaxation Time in Bio-Heat Transfer Equation
Ewa Majchrzak


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Mathematical Analysis of Generalized Finite Element Method I
Minisymposium organized by Uday Banerjee and Mark Alexander Schweitzer
MS088
Room: EXC1.1
Plane Wave Discontinuous Galerkin Methods
Ralf Hiptmair, Claude Gittelson, Ilaria Perugia


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Computational Methods for Generalized Continua I
Minisymposium organized by Richard Regueiro, Krishna Garikipati, Carlo Sansour, Paul Steinmann, Harm Askes and Jerzy Pamin
MS028
Room: EXC1.2
Computational Multiscale Modelling of Microstructure Material Layers
C. Britta Hirschberger, Natarajan Sukumar, Paul Steinmann


Monday, June 30th    11:30 - 12:30
Subgrid Scales, a-Posteriori Error Estimation and Adaptivity for Computational Mechanics I
Minisymposium organized by Guillermo Hauke and James R. Stewart
MS081
Room: CAS3.8
Anisotropic 3D Delaunay Mesh Adaptation for High Speed Compressible Flows
Z. Xie, L. Remaki, Oubay Hassan, Kenneth Morgan , N. P. Weatherill


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Simulation Technology towards the Hydrogen Use World. II
Minisymposium organized by Hiroshi Kanayama and Noriyuki Miyazaki
MS056
Room: CAS1.4
Numerical Simulation of the Crack Tip Elastic-Plastic State
Reza Miresmeili, Masao Ogino, Ryuji Shioya, Hiroshi Kawai, Hiroshi Kanayama


Finite Element Analysis of Hydrogen Diffusion Problems in Materials
Hiroshi Kanayama, Stephane Ndong-Mefane, Masao Ogino, Takuya Nakagawa


Atomistic Study of Interaction between Hydrogen Atoms and Dislocations around Mode I Crack Tip
Ryosuke Matsumoto, Shinya Taketomi, Sohei Matsumoto, Yoshinori Inoue, Noriyuki Miyazaki


Molecular Dynamics Study on Dislocation Activities in Iron Specimens including Hydrogen
Kenji Nishimura, Ryosuke Matsumoto, Shinya Taketomi, Noriyuki Miyazaki


Effect of Hydrogen on (110)[111] Edge Dislocation Mobility in Alpha Iron
Shinya Taketomi, Ryosuke Matsumoto, Noriyuki Miyazaki


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Continuum Models for Composite and Nano-Materials, Mems/Nems Devices II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Toshiro Matsumoto and Vladimir Kompis
MS078
Room: CIN0.2
A Micromechanics Model of Particle-Reinforced Composites taking account of Debonding Damage and Particle Size Effect
Keiichiro Tohgo, Yu Itoh, Yoshinobu Shimamura


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Length Scale Effects in Dynamic Failure of Materials II
Minisymposium organized by Shailendra Joshi, J.F. Molinari and K.T. Ramesh
MS112
Room: CAS3.1
Molecular Simulation of Elementary Shear Banding in Model Metallic Glasses
Craig Maloney, Mark Robbins


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Multi-phase and Multi-scale Modelling of Concrete and Concrete Structures II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Pavao Marovic, Nenad Bicanic and Adnan Ibrahimbegovic
MS118
Room: CAS3.6
The New Macro-Scale Numerical Model for Analyzing Reinforced Concrete Structures
Mirela Galić, Pavao Marović, Željana Nikolić


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Computational Electro-Magneto-Hydro-Dynamics (EMHD) II
Minisymposium organized by Gunter Gerbeth, George S. Dulikravich and Koulis Pericleous
MS042
Room: CAS3.5
Linear Stability Analysis of an Alternating Magnetic Field Driven Flow in a Spinning Container
Gunter Gerbeth, Victor Shatrov, Regina Hermann


Reduced Order Modeling of Thermal Convection under a Magnetic Field
Hakan I. Tarman


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Advanced Numerical Approaches for Complex Multi-phase Flows II
Minisymposium organized by Takashi Yabe, Nobuatsu Tanaka and Feng Xiao
MS140
Room: CAS2.6
Numerical Investigation of the Agglomerating Behavior of Particles governed by van der Waals forces
Takayuki Yukimoto, Takeo Kajishima, Shintaro Takeuchi


Seepage Failure Analysis with Air Bubbles using Smoothed Particle Hydrodynamics
Kenichi Maeda, Hirotaka Sakai


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Inverse Problems II
Minisymposium organized by Bojan Guzina and Marc Bonnet
MS102
Room: CAS1.8
Nondestructive Measurement of LSI Electroplating Current Distribution using Magnetic Sensors
Yoshinao Kishimoto, Kenji Amaya


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Accuracy Assessment of the eXtended Finite Element Method: Adaptivity, Comparison with Competing Methods, Industrialisation II
Minisymposium organized by Stephane Bordas, Marc Duflot and Pierre-Olivier Bouchard
MS141
Room: EXC1.3
A Global Explicit Residual Based Error Estimator for the Extended Finite Element Method in Code_Aster
Josselin Delmas, Samuel Geniaut


Comparison of Recently Developed Recovery-Type Discretization Error Estimators for the Extended Finite Element Method
Juan José Ródenas, Marc Duflot, Stephane Bordas, Eugenio Giner, Octavio Andrés González Estrada, Francisco Javier Fuenmayor


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Numerical Techniques for the Modelling of Material Failure in Solids II
Minisymposium organized by Xavier Oliver and Francisco Armero
MS237
Room: CAS3.7
A Mixture Continuum Approach for Three-Dimensional Analysis of Reinforced Concrete Members using Embedded Crack Finite Elements
Osvaldo Manzoli, Javier Oliver, Alfredo Huespe, Guillermo Diaz


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Advances in Particle Methods - Minisymposium sponsored by the Zienkiewicz Foundation II
Minisymposium organized by Roger Owen and Sergio Idelsohn
MS238
Room: EXC2.1
A Wall Boundary Computation Model by Polygons for Moving Particle Semi-Implicit Method
Takahiro Harada, Seiichi Koshizuka, Katsunori Shimazaki


Adaptive Material Point Method for Shaped Charge Simulation
Shang Ma, Xiong Zhang, Xinming Qiu


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Multiscale Modeling and Uncertainty Quantification of Heterogeneous Materials II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Manolis Papadrakakis, George Stefanou, X. Frank Xu and Nicholas Zabaras
MS150
Room: CAS3.10
Failure Analysis of Polysilicon MEMS allowing for Randomness at the Micro-Scale
Stefano Mariani, Fabio Fachin, Aldo Ghisi, Fabrizio Cacchione


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Uncertainty Modeling and Quantification in Computational Mechanics II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Roger Ghanem, Christian Soize and Gerhart Schueller
MS021
Room: CIN.SalaVolpi
A Particle Method for Stochastic Convection Diffusion Equations
Olivier Le Maitre, Serge Huberson, Lionel Mathelin


Quantification of Uncertainty in Computational Mechanics Solutions using Experimental Uncertainty Analysis Concepts
W. Glenn Steele, Hugh Coleman


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Minisymposium on Inverse Problems in Heat Transfer II
Minisymposium organized by Alain Kassab, Richard Bialecki and Eduardo Divo
MS074
Room: CAS2.1
Initial Inverse Problem in the Vacuum Paper Drying Process
Zbigniew Bulinski, Andrzej Nowak, Krzysztof Kasza, Lukasz Matysiak


Substitute Thermal Capacity of Alloy. An Inverse Problem Solution
Ewa Majchrzak, Bohdan Mochnacki, Jozef S. Suchy


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Computational Methods in Multibody Dynamics Simulation II
Minisymposium organized by Dan Negrut, Carlo Bottasso and Rudranarayan M. Mukherjee
MS019
Room: CAS1.7
Automated Modeling of Complex Mechanical Systems using Bond Graph
Ryotaro Magoshi, Hiroaki Yoshimura


Trajectory Modeling of a Parallel Structure in the Presence of Obstacles
Sezimaria F P Saramago, Aline R Assis, Marco Ceccarelli


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Computational Geomechanics Minisymposium II
Minisymposium organized by Boris Jeremic, Claudio Tamagnini, Richard Regueiro, Ronaldo Borja, Fusao Oka and Stein Sture
MS029
Room: PGL
A Lagrangian Method for Two-Phase Flow Simulation
Matthias Preisig, Thomas Zimmermann


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Computational Structural Mechanics II
TS328
Room: CAS3.2
The Integration of the Classical Geometrically Exact Beam Theory into the Absolute Nodal Coordinate Formulation
Johannes Gerstmayr, Marko Matikainen, Aki Mikkola


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Innovative and Advanced Methods for Computational Dynamics II
Minisymposium organized by Carlos Felippa and Ekkehard Ramm
MS104
Room: CAS3.9
Direct Integration Method for Substructure Pseudo Dynamic Test Having Rotational Degree of Freedom
Hiroyuki Tamai, Takao Takamatsu, Teruaki Yamanishi


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Uncertainties in Computational Mechanics with Emphasis on Structural Optimization Applications
Minisymposium organized by Dan Frangopol and Yiannis Tsompanakis
MS035
Room: CAS1.6
Comparison on Different Approaches for Robust Optimum Design of Tuned Mass Dampers
Giuseppe Carlo Marano, Sara Sgobba, Giuseppe Quaranta, Emiliano Morrone, Giuseppe Palombella, Francesco Trentadue


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction I
Minisymposium organized by Trond Kvamsdal, Roger Ohayon and Harald van Brummelen
MS128
Room: CAS2.3
A Powerful New Fixed-Grid Approach for Fluid-Structure Interaction
Wolfgang A. Wall, Axel Gerstenberger, Ursula M. Mayer, Ulrich Küttler


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Stabilized, Multiscale and Multiphysics Methods I
Minisymposium organized by Tayfun Tezduyar, Arif Masud and Thomas Hughes
MS055
Room: EXC2.2
High Intensity Focused Ultrasound in a Human Body
Kohei Okita, Kenji Ono, Shu Takagi, Yoichiro Matsumoto


A Stabilized Mixed Finite Element Method for the First-Order Form of Advection-Diffusion Equation
Arif Masud, JaeHyuk Kwack


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Fluid Dynamics of Compressible Flows of Substances Governed by Complex Thermodynamic Models I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Piero Colonna, Stefano Rebay, Alberto Guardone and John Harinck
MS049
Room: CAS3.3
A CFD Model for Real Gas Effects in Turbomachinery
Filippo Rubechini, Michele Marconcini, Andrea Arnone


Some Experiences on the use of Real Gas modelling in Hybrid Solver
Francesco Martelli , Simone Salvadori


Monday, June 30th    14:00 - 16:00
Recent Developments in Computational Methods for Structural Optimization II
Minisymposium organized by H Alicia Kim, Gengdong Cheng, David Kennedy, Michal Kocvara, Tae Hee Lee, Kurt Maute and Mathias Stolpe
MS069
Room: CAS0.1
A New Structural Optimization Method based on the Level Set Method and its Applications
Shintaro Yamasaki, Shinji Nishiwaki, Kazuhiro Izui, Masataka Yoshimura


Structural Optimization for the design of Compliant Thermal Actuators based on the Level Set Method
Takayuki Yamada, Shintaro Yamasaki, Shinji Nishiwaki, Kazuhiro Izui, Masataka Yoshimura


Stress Constrained Topology and Shape Optimization: Specific Character and Large Scale Optimization Algorithms
Pierre Duysinx, Claude Fleury, Laurent Van Miegroet, Etienne Lemaire, Olivier Brüls, Michael Bruyneel


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Role of Heterogeneities and Uncertainties in Inelastic Response of Materials
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Adnan Imbrahimbegovic and Hermann Matthies
MS111
Room: CAS3.6
Computational Approaches for Inelastic Media with Uncertain Parameters
Bojana Rosic, Hermann Matthies


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Computational Modelling in Bone Mechanobiology III
Minisymposium organized by Jose Manuel Garcia-Aznar, Danny Kelly, Manuel Doblare and Patrick Prendergast
MS180
Room: CIN2.1
Understanding the Process of Force-Induced Bone Growth and Adaptation by a Mathematical Model
Solvey Maldonado, Rolf Findeisen, Frank Allgöwer


Bovine Bone Remodeling Analysis for Veterinary Applications
Luciano Rodrigues, Daniel Lopes, João Folgado, Paulo Fernades, Eduardo Borges Pires, João Martins, Estevam Las Casas, Rafael Faleiros


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Stabilized, Multiscale and Multiphysics Methods II
Minisymposium organized by Tayfun Tezduyar, Arif Masud and Thomas Hughes
MS055
Room: EXC2.2
Biomechanical Factors Influencing Patient-Specific FSI Simulation of Cerebral Aneurysms
Ryo Torii, Marie Oshima, Toshio Kobayashi, Kiyoshi Takagi, Tayfun Tezduyar


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Virtual Fracture Testing of Composite Materials and Structures I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Javier LLorca and Brian Cox
MS154
Room: CAS3.1
A Three-Dimensional Damage Model for Composite Laminates
Pedro Camanho, Pere Maimí, Joan Andreu Mayugo Majó


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Advances in Computational Mechanics in Honor of Professor Maier I
Minisymposium organized by Eugenio Onate, Claudia Comi and Giorgio Novati
MS155
Room: EXC1.1
Modeling of Crack Behavior of Cementitious Materials under Cyclic Loads
Ioannis Koutromanos, Benson Shing


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Modeling Robustness and Structural Reliability Analysis I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by James Beck, Gerhart Schuëller and Hector Jensen
MS063
Room: CAS2.4
Using Markov Chain Monte Carlo Simulation for Robust Reliability Assessment of Existing Structures Based on the Inspection Results
Fatemeh Jalayer, Iunio Iervolino, Gaetano Manfredi


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Uncertainty Modeling and Quantification in Computational Mechanics III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Roger Ghanem, Christian Soize and Gerhart Schueller
MS021
Room: CIN.SalaVolpi
Stochastic Data Assimilation with a Karhunen-Loeve / Polynomial Chaos Statistical Reduction
Lionel Mathelin, M. Yousuff Hussaini


Numerical Treatment of Shallow Water Equations with Uncertain Parameters
Dishi Liu, Hermann Matthies


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Computational Structural Mechanics III
TS328
Room: CAS3.2
Dynamic Nonlinear Finite Element Analysis of Elasto-Plastic Collapse Behavior including the Local Buckling for the Square Steel Tube using the Mixture of BEAM Element and SHELL Element
Tatsuhiko Ine, Kohei Yuge, Tukasa Takayama, Yuta Hashimoto, Koichi Kajiwara


Stability of Elastic Pipes Conveying Fluid with Rigid Body Degrees of Freedom
Michael Stangl, Johannes Gerstmayr, Hans Irschik


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Biological Cells and Capsules III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Takuji Ishikawa , Dominique Barthes-Biesel , Petia Vlahovska and Takami Yamaguchi
MS194
Room: CIN0.1
Three-Dimensional Simulation of Blood Flow arising from Malaria Infection
Hitoshi Kondo, Yohsuke Imai, Takuji Ishikawa, Ken-ichi Tsubota, Chwee Teck Lim, Takami Yamaguchi


Molecular Biomechanics and Thermodynamics of Cell Adhesion
Muhammad Zaman


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Numerical Methods and Technological Solutions for CSP Systems I
Minisymposium organized by Valentina Salomoni and Giannuzzi Mauro
MS207
Room: CAS1.5
Innovative Heat Storage Concrete Systems for Solar Power Plants
Giuseppe Mauro Giannuzzi, Valentina Salomoni, Adio Miliozzi, Carmelo Majorana


Structural Steel Components Optimization of Parabolic-trough Solar Concentrators
Valentina Salomoni, Giuseppe Mauro Giannuzzi, Carmelo Majorana, Adio Miliozzi


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Accuracy Assessment of the eXtended Finite Element Method: Adaptivity, Comparison with Competing Methods, Industrialisation III
Minisymposium organized by Stephane Bordas, Marc Duflot and Pierre-Olivier Bouchard
MS141
Room: EXC1.3
A New Strong Discontinuity Modeling Element without Additional Degrees of Freedom for Delamination Propagation Simulations
Tadayoshi Yamanaka, Larry Lessard


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction II
Minisymposium organized by Trond Kvamsdal, Roger Ohayon and Harald van Brummelen
MS128
Room: CAS2.3
General Galerkin Ale Methods for Turbulent Fluid-Structure Interaction using a Unified Continuum Formulation
Johan Jansson, Johan Hoffman, Murtazo Nazarov


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Intelligent Multi-tasking Computer Aided Engineering Systems I
Minisymposium organized by Pedro Marcal and Nobuki Yamagata
MS067
Room: CAS2.2
On Intelligent Conversations with a Computer
Pedro Marcal, Nobuki Yamagata


The Automatic Development of Expert Systems for Stress Analysis
Nobuki Yamagata, Pedro V. Marcal


An Intelligent Flaw Monitoring System: From Flaw Size Uncertainty to fatigue Life Prediction with Confidence Bounds in 24 Hours
Jeffrey Fong, James Filliben, Alan Heckert, Pedro Marcal


Grid Computing for the Bi-CGSTAB method Applied to Solution of the Finite-Element Hermite Collocation for Elliptic PDEs
Emmanuel Mathioudakis, Elena Papadopoulou


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Micro-fluidic / Lab-on-a-chip Systems I
Minisymposium organized by Friedhelm Schönfeld and David Emerson
MS020
Room: CIN0.2
Finite Element Modelling of Micro Heat Pipes
Meysam Rahmat, Pascal Hubert


Towards a Multi-Flagella Architecture for E.Coli inspired Swimming Microrobot Propulsion
Arash Taheri, Meysam Mohammadi-Amin


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Numerical Techniques for the Modelling of Material Failure in Solids III
Minisymposium organized by Xavier Oliver and Francisco Armero
MS237
Room: CAS3.7
Three Dimensional Numerical Modelling of Brittle Fracture in Solids
Philippe Jäger, Paul Steinmann, Ellen Kuhl


Application of Coupled Elasto-Plastic-Damage Model with Non-Local Softening to Concrete Materials
Irek Marzec, Jacek Tejchman


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Computational Methods in Nonlinear Dynamics III
Minisymposium organized by Stefano Lenci and Marian Wiercigroch
MS038
Room: CAS2.5
Computational Aspects in the Study of a Model for the Pedestrians-Induced Lateral Vibrations of Footbridges
Stefano Lenci, Laura Marcheggiani


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Advanced Numerical Approaches for Complex Multi-phase Flows III
Minisymposium organized by Takashi Yabe, Nobuatsu Tanaka and Feng Xiao
MS140
Room: CAS2.6
Direct Numerical Simulation of Bubble-Particle Interaction by Combination of Immersed-Boundary and Volume-of-Fluid Methods
Ryuichi Iwata, Shintaro Takeuchi, Takeo Kajishima, Masahiro Taniguchi


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Inverse Problems III
Minisymposium organized by Bojan Guzina and Marc Bonnet
MS102
Room: CAS1.8
On Some Inverse Problems of Parameter Identification in Linear Elasticity
Bernd Hofmann, Marcus Meyer


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Innovative and Advanced Methods for Computational Dynamics III
Minisymposium organized by Carlos Felippa and Ekkehard Ramm
MS104
Room: CAS3.9
Optimization of Lumping Schemes for Plane Square Quadratic Finite Element in Elastodynamics
Radek Kolman, Jiri Plesek, Dusan Gabriel


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Uncertainty Quantification Methods for CFD and FSI I
Minisymposium organized by Hester Bijl and Chris Lacor
MS090
Room: CAS1.3
Management of Uncertainties at the Level of Preliminary Design
Gilbert Rogé, Ludovic Martin


Uncertainty Propagation in CFD using Surrogates and Automatic Differentiation
Régis Duvigneau, Massimiliano Martinelli, Praveen Chandrashekarappa


Monday, June 30th    16:30 - 18:30
Computational Geomechanics Minisymposium III
Minisymposium organized by Boris Jeremic, Claudio Tamagnini, Richard Regueiro, Ronaldo Borja, Fusao Oka and Stein Sture
MS029
Room: PGL
Constitutive Modeling for Geotechnical Materials using Thermodynamic Potentials: Classical Drucker-Prager and Drucker-Prager Cap Model
Larissa Utiyama de Freitas, Mildred Hecke, Néstor Zouain


Effect of Distribution of Initial Void Ratio and Boundary Roughness on Shear Localization in Granular Bodies
Jacek Tejchman, Jarek Gorski


Tuesday, July 1st    08:20 - 08:50
Plenary Lecture 3
PL
Room: PGL
Computational Multi-Scale Analysis in Civil Engineering
Herbert Mang, Josef Eberhardsteiner, Christian Hellmich, Karin Hofstetter, Roman Lackner


Tuesday, July 1st    09:30 - 10:00
Semi-Plenary Lecture 1
SP
Room: CAS1.7
Computational Steering: Towards Advanced Interactive High Performance Computing in Engineering Sciences
Ernst Rank, André Borrmann, Alexander Düster, Christoph van Treeck, Petra Wenisch


Tuesday, July 1st    09:30 - 10:00
ECCOMAS Best PhD Theses - Lectures
SP
Room: CAS1.2
ECCOMAS Best PhD Thesis: Development of the Multi-Scale Analysis Model to Simulate Strain Localization Occurring During Material Processing
Lukasz Madej


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Soft Computing Methods II
Minisymposium organized by Tadeusz Burczynski, Jamshid Ghaboussi and Zenon Waszczyszyn
MS094
Room: CAS2.1
Designing Multi-Stage Fuzzy Guidance Law via Genetic Algorithms
Hanafy Omar


Fusion of Intelligent Systems based on Information Granulation Approach to Analysis of Hydro Cyclone Performance
Hamed Owladeghaffari, Majid Ejtemaei, Mehdi Irannajad


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Numerical and Computational Aspects of Interface Problems II
Minisymposium organized by Frederic Gibou and Christian Ratsch
MS050
Room: CAS3.8
A Robust, Fully Adaptive Hybrid Method for Two-Phase Flows
Héctor D. Ceniceros , Alexandre M. Roma, Aristeu da Silveira-Neto, Millena M. Villar


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Numerical Techniques for the Modelling of Material Failure in Solids IV
Minisymposium organized by Xavier Oliver and Francisco Armero
MS237
Room: CAS3.7
Modelling of Failure in Solids by Embedded Discontinuities. Displacements and Strain-Displacements Formulations of Finite Element
Jaime Retama, Gustavo Ayala


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Accuracy Assessment of the eXtended Finite Element Method: Adaptivity, Comparison with Competing Methods, Industrialisation IV
Minisymposium organized by Stephane Bordas, Marc Duflot and Pierre-Olivier Bouchard
MS141
Room: EXC1.3
Fem- and XFEM-Based Biomechanical Models for Advanced Image-Guided Neurosurgery
Lara Vigneron, Romain Boman, Ludovic Noels, Jean-Philippe Ponthot, Simon Warfield, Pierre Robe, Jacques Verly


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Computational Geomechanics Minisymposium IV
Minisymposium organized by Boris Jeremic, Claudio Tamagnini, Richard Regueiro, Ronaldo Borja, Fusao Oka and Stein Sture
MS029
Room: PGL
FE Modelling of Coupled Electrokinetic Consolidation Processes in Unsaturated Soils
Claudio Tamagnini, Cristina Jommi , Fabio Cattaneo


Fractional Numerical Methods in Geotechnics
Roberto Magaña, Armando Hermosillo, Marcelo Pérez


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Advances in Multiphysics Simulation and Experimental Testing of MEMS and NEMS IV
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Attilio Frangi, Narayan Aluru and Subrata Mukherjee
MS151
Room: CIN1.1
Fluid Property Variations in Micro-Convection
Shripad Mahulikar, Heinz Herwig


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Advances in Multiscale and Multiphysics Methods: From Quantum to Continuum I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Dong Qian, Wing Kam Liu and Jacob Fish
MS265
Room: CAS3.3
Partition of Unity Finite Element Method to Solve the Kohn-Sham Equations of Density Functional Theory
Natarajan Sukumar, John Pask


A Comparative Study of General Finite Element Techniques in Atomistic-to-Continuum Coupling
Michael Macri, Peter Chung


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Inverse Problems IV
Minisymposium organized by Bojan Guzina and Marc Bonnet
MS102
Room: CAS1.8
An Inverse Method for Predicting Shock Levels induced by Pyrotechnic Separation
Bernard Troclet, Stephane Alestra, Vassili Srithammavanh, Isabelle Terrasse


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Innovative Methods for Fluid-Structure Interaction III
Minisymposium organized by Trond Kvamsdal, Roger Ohayon and Harald van Brummelen
MS128
Room: CAS2.3
Effect of Capillarity on the Sloshing of Liquids for Applications in Microgravity
Jean-Sebastien Schotte, Mahdi El-Kamali, Roger Ohayon


Vortex Structures around a Sphere moving in the Stratified Fluid
Pavel Matyushin, Valentin Gushchin


Dam-Reservior-Foundation Interaction in Time Domain
Reza Attarnejad, Sanaz Mahmoudpour


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Advances in Computational Modeling for Environmental Engineering I
Minisymposium organized by Agustí Pérez-Foguet and Rafael Montenegro
MS198
Room: CAS1.4
Automatic Tetrahedral Mesh Generation for Environmental Problems
J.M. Cascón, G. Cascón, Rafael Montenegro Armas, Eduardo Rodríguez, José María Escobar


A Combined Approach to Local Scale Wind Prediction
Eduardo Rodríguez Barrera, Gustavo Montero, Rafael Montenegro Armas, José María Escobar, Elba Rodríguez-Jiménez


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Computational Methods in Multibody Dynamics Simulation IV
Minisymposium organized by Dan Negrut, Carlo Bottasso and Rudranarayan M. Mukherjee
MS019
Room: CAS1.7
An Innovative Algorithm for the Evaluation of Wheel - Rail Contact Points based on Neural Networks
Stefano Falomi, Enrico Meli, Monica Malvezzi, Mirko Rinchi


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Advances in Particle Methods - Minisymposium sponsored by the Zienkiewicz Foundation IV
Minisymposium organized by Roger Owen and Sergio Idelsohn
MS238
Room: EXC2.1
Discrete Element Simulation of Granular Material by Elongated Multi-Sphere Particles
Darius Markauskas, Rimantas Kačianauskas


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Advanced Numerical Approaches for Complex Multi-phase Flows IV
Minisymposium organized by Takashi Yabe, Nobuatsu Tanaka and Feng Xiao
MS140
Room: CAS2.6
Dusty Gas Flow through the Moving and Stationary Cascades of Airfoils
Denis Romanyuk, Yury Tsirkunov


Coupled Finite Element and Immersed Boundary Method for the Computation of Interaction of Multiple Deformable Particles/Structures with a Fluid Flow
Atsushi Ueyama, Kousuke Tamura, Shintaro Takeuchi, Takeo Kajishima


Performance of the Water/Glycerine Separation by Hydrocyclone
Fabiana P.M. Farias, Severino R. de Farias Neto, Antonio G.B. de Lima, Cidronia J.O. Buriti


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Meshfree Multiscale Methods Mini-Symposium I
Minisymposium organized by Michael Griebel, Antonio Huerta, Wing Kam Liu and Marc Alexander Schweitzer
MS089
Room: CAS3.4
"SPH - Finite Element" Coupling in Explicit Dynamics
Yann Chuzel-Marmot, Alain Combescure


Multiscale Simulation based on Moving Kriging Method
Wichain Sommanawat, Worsak Kanok-Nukulchai


Two-Scale Optimal Design of Aeration Filters using Homogenization Method for Solid-Fluid Mixtures and X-FE Discretizations
Tomohiro Sawada, Shogo Nakasumi, Manabu Fukushima, Yu-ichi Yoshizawa, Akira Tezuka


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
New Trends for Evolutionary Optimization Methods Applied to Multidisciplinary Problems I
Minisymposium organized by William Annicchiarico, George Dulikravich and Miguel Cerrolaza
MS076
Room: CAS1.6
Multi-Objective Design Exploration (MODE) - Visualization of Design Space and Knowledge Mining
Shigeru Obayashi, Shinkyu Jeong, Takayasu Kumano


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Computational Structural Mechanics IV
TS328
Room: CAS3.2
Numerical Analysis of Special Modular Bridges
Wieslaw Krason, Jerzy Malachowski


Seismic Peformance of Steel Bridge Piers
Eiki Yamaguchi, Yuta Matsuki, Eri Nakamura, Kiyoshi Ono


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Advanced Computational Methods for Wave Motion I
Minisymposium organized by Dan Givoli and Geza Seriani
MS036
Room: CAS3.9
Wave-Based Numerical Methods for Acoustics
Jeremy Astley, Pablo Gamallo, Gwenael Gabard


Earthquake Simulation: From Rupture to Virtual City Response
Jacobo Bielak, Ricardo Taborda, Leonardo Ramirez-Guzman, Antonio Fernandez


High Order Non-Periodic Homogenization for Seismic Wave Propagation in Layered Media and for the 2D SH Case
Yann Capdeville, Laurent Guillot, Jean-Jacques Marigo


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Challenges in Mechanics for Nuclear Plants I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Pierre Verpeaux and Stéphane Andrieux
MS123
Room: CAS1.5
Challenges in Numerical Simulation of Welding of Nuclear Components
Philippe Gilles, Elisabeth Keim, Andre Thomas, Josette Devaux


Advanced Modelling with the X-FEM of Dynamic Crack Propagation and Arrest in Ferritic Steel
Benoit Prabel, Stéphane Marie, Alain Combescure


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Computational Procedures and Models for Quasi-brittle Materials I
Minisymposium organized by Anthony Jefferson and Günter Hofstetter
MS114
Room: CAS3.10
Modelling of Reinforced Concrete by Means of Homogenization Approach including Steel-Concrete Interactions
Erkan Rumanus, Günther Meschke


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Biological Cells and Capsules IV
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Takuji Ishikawa , Dominique Barthes-Biesel , Petia Vlahovska and Takami Yamaguchi
MS194
Room: CIN0.1
Stokesian-Dynamics Simulation of a Suspension of Swimming Micro-Organisms
Takuji Ishikawa, J. T. Locsei, T. J. Pedley, Takami Yamaguchi


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Multiscale Model-Based Simulation with Applications to Nano and Bio Systems I
Minisymposium organized by Zhen Chen, Er Ping Chen, H. Eliot Fang, Hongwu Zhang and Zhuo Zhuang
MS169
Room: EXC1.2
Combined Atomistic and Continuum Modelling of Nonlinear Elasticity in Nanostructured Materials
Luciano Colombo, Stefano Giordano, Alessandro Mattoni, Pierluca Palla


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Composite Materials and Multiscale Modeling and Design in Medicine and Engineering I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Michel C. Delfour and Marc Thiriet
MS193
Room: CIN0.2
Multiscale Modelling of Drug Release from Stents
Luca Formaggia, Christian Vergara, Paolo Zunino


Mathematical Modelling of Controlled Drug Release from Eroding Matrices
Sara Minisini, Pietro Santagati, Luca Formaggia


Active Catheters pPrototyping: Application for Neuroradiology
Emilie Marchandise, Laurent Royon, Patrice Flaud, Jérome Szewczyk


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Computational Bioimaging and Visualization I
Minisymposium organized by João Tavares, Renato Natal Jorge, Thomas J. R. Hughes and Chandrajit Bajaj
MS016
Room: CIN2.1
A Comparative Study between Eardrum Perforations and Myringosclerosis
Fernanda Gentil, Renato Natal Jorge, António Ferreira, Marco Parente, Pedro Martins, Eurico Almeida


Tuesday, July 1st    10:30 - 12:30
Stabilized, Multiscale and Multiphysics Methods III
Minisymposium organized by Tayfun Tezduyar, Arif Masud and Thomas Hughes
MS055
Room: EXC2.2
General-Purpose Coupling Analysis Platform in Parallel Environments
Shinobu Yoshimura, Nozomu Yonemura, Tomonori Yamada


Variational Germano for Stabilized Stokes and Oseen Flow
Ido Akkerman, Kristoffer van der Zee, Steve J. Hulshoff, Rene de Borst


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Inverse Problems V
Minisymposium organized by Bojan Guzina and Marc Bonnet
MS102
Room: CAS1.8
Inverse Analysis in Geotechnics: Soil Parameter Identification by Genetic Algorithm
Séverine Levasseur, Yann Malécot, Marc Boulon, Etienne Flavigny


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Parallel Computing II
TS326
Room: CAS2.2
Interactive Flow Simulation with FPGA-based Acceleration of 2D Lattice Boltzmann Method
Kentaro Sano, Satoru Yamamoto


Grid Computations of a Parallel Finite Volume Method for the Simulation of Free Surface Shallow Water Flows
Anargiros Delis, Emmanuel Mathioudakis


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Computational Dynamics I
TS309
Room: CAS3.5
On the Least Action Principle
Giovanni Romano, Raffaele Barretta, Annalisa Barretta


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Numerical and Computational Aspects of Interface Problems III
Minisymposium organized by Frederic Gibou and Christian Ratsch
MS050
Room: CAS3.8
Finite Element Analysis on the Mechanical Behaviour of Adhesive Lap Joints
Francesco Ascione, Geminiano Mancusi


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Advances in Computational Modeling for Environmental Engineering II
Minisymposium organized by Agustí Pérez-Foguet and Rafael Montenegro
MS198
Room: CAS1.4
Adaptive Numerical Model for Solar Radiation
Gustavo Montero, José María Escobar, Eduardo Rodríguez, Rafael Montenegro Armas


Model Tsunami Impact on Coastal Protections by a Multi-Scale Partitioned Strategy
Christophe Kassiotis, Adnan Ibrahimbegovic, Hermann Matthies


Impact of a Twin Jet’s Initial Transverse Inclination on its Dynamic Evolution within a Cool Crossflow
Amina Radhouane, Nejla Mahjoub Said, Hatem Mhiri, Georges Le Palec, Philippe Bournot


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Multiscale Model-Based Simulation with Applications to Nano and Bio Systems II
Minisymposium organized by Zhen Chen, Er Ping Chen, H. Eliot Fang, Hongwu Zhang and Zhuo Zhuang
MS169
Room: EXC1.2
Coarse-Grained Modeling and Simulation of Actin Filament Dynamics: Polymerization, Depolymerization and Severing
Taiji Adachi, Yoshitaka Shimada, Yasuhiro Inoue, Masaki Hojo


Heat Wave Simulation in Micro-Bars with the Finite Element Method
Sotirios Filopoulos, Theodosios Papathanassiou, George Tsamasphyros


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Computational Structural Mechanics V
TS328
Room: CAS3.2
Dynamic Inertial Effects during Structural Progressive Collapse in RC Structures
Kfir Menchel, Thierry Massart, Philippe Bouillard


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Computational Mechanics of Biological and Bio-Inspired Materials and Structures I
Minisymposium organized by Christian Hellmich and Dinesh Katti
MS202
Room: CIN0.1
Towards an Advanced Poroviscoelastic Model at Large Strains for the Simulation of Collagen Induced Anisotropy of Articular Cartilage
Uwe-Jens Görke, Hubert Günther, Christoph Forkmann, Markus Wimmer


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Numerical Techniques for the Modelling of Material Failure in Solids V
Minisymposium organized by Xavier Oliver and Francisco Armero
MS237
Room: CAS3.7
Quasi-Static Crack Propagation in Concrete with Cohesive Elements under Mixed-Mode Conditions
Jerzy Bobinski, Jacek Tejchman


Rate-Independent Energetic Approach to Stochastic Damada Mechanics of Discrete Lattices
Jan Zeman, Ron H.J. Peerlings, Marc Geers


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Computational Geomechanics Minisymposium V
Minisymposium organized by Boris Jeremic, Claudio Tamagnini, Richard Regueiro, Ronaldo Borja, Fusao Oka and Stein Sture
MS029
Room: PGL
Investigations of Dynamic Shear Localization in Granular Bodies using an Uncoupled Ale-Formulation
Michal Wojcik, Jacek Tejchman


Mechanical Properties of Granular Materials: A Variational Approach to Grain-Scale Simulations
Ran Holtzman, Dmitriy B. Silin, Tad W. Patzek


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Advanced Computational Methods for Wave Motion II
Minisymposium organized by Dan Givoli and Geza Seriani
MS036
Room: CAS3.9
High-Order Absorbing and Open Boundaries: Extensions and Improvements
Dan Givoli, Assaf Mar-Or, Thomas Hagstrom


An Unsplit Variational Perfectly Matched Layer Technique Optimized at Grazing Incidence: Application to the Spectral-Element Method
Roland Martin, Dimitri Komatitsch, Nicolas Legoff


Effects of Topography on Rotational Ground Motions under Incident Elastic Waves using Boundary Methods
Alejandro Cadena-Isaza, Luis Godinho, Paulo Amado Mendes, Antonio Tadeu, Francisco Luzon, Francisco J. Sanchez-Sesma


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Multiscale Modelling of Material Behaviour I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Chris Pearce and Eduardo de Souza Neto
MS124
Room: EXC1.3
On Multi-scale/Multi-grid FE Analysis of Heterogeneous Quasi-brittle Materials
Lukasz Kaczmarczyk, Chris Pearce, Nenad Bicanic


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
STS03: Drag Reduction Technologies
STS03
Room: EXC2.1
TELFONA Pathfinder Wing for Calibration of the ETW Wind Tunnel
Karl Heinz Horstmann, Juergen Quest, Geza Schrauf


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Multiobjective Optimization in Industrial Applications I
Minisymposium organized by Jussi Hakanen and Elina Madetoja
MS176
Room: CAS1.3
Some Remarks on Multiobjective Optimization in Industrial Applications
Hirotaka Nakayama


Split of Territories for Optimum-Shape Design in Aerodynamics and Coupled Disciplines
Jean-Antoine Desideri, Régis Duvigneau, Badr Abou El Majd, Hongquan Chen , Zhili Tang , Jacques Pèriaux


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
RANS/LES Coupling for the Simulation of Complex Flows I
Minisymposium organized by Jochen Fröhlich and Ivan Mary
MS186
Room: CAS2.3
Scale-Resolving Modelling of Complex Turbulent Flows
Florian Menter, Fabrice Mathey, Davor Cokljat


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Computational Procedures and Models for Quasi-brittle Materials II
Minisymposium organized by Anthony Jefferson and Günter Hofstetter
MS114
Room: CAS3.10
Nonlocal Damage Model combined with Displacement Discontinuity
Milan Jirásek, Sonia Marfia


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Advances in Computational Mechanics in Honor of Professor Maier III
Minisymposium organized by Eugenio Onate, Claudia Comi and Giorgio Novati
MS155
Room: EXC1.1
Green‘s Functions and Finite Elements or why Stresses are Rarely Accurate
Friedel Hartmann


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Stabilized, Multiscale and Multiphysics Methods IV
Minisymposium organized by Tayfun Tezduyar, Arif Masud and Thomas Hughes
MS055
Room: EXC2.2
Adaptive Computation of Turbulent Compressible Flow using a General Galerkin Method
Johan Hoffman, Johan Jansson, Murtazo Nazarov


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Virtual Fracture Testing of Composite Materials and Structures III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Javier LLorca and Brian Cox
MS154
Room: CAS3.1
An Elasto-Plasto-Damage Constitutive Ply Model for FEM-Analyses of Laminated Composite Structures
Thomas Flatscher, Clara Schuecker, Heinz Pettermann


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Advanced Numerical Approaches for Complex Multi-phase Flows V
Minisymposium organized by Takashi Yabe, Nobuatsu Tanaka and Feng Xiao
MS140
Room: CAS2.6
Thermo-Chemical Euler-Lagrange CFD Analysis applied to Wet Flue Gas Desulphurisation Technology
Emanuela Colombo, Fabio Inzoli, Luca Marocco, Riccardo Mereu


Turbulent Two-Phase Flow Simulation with Heat Transfer by Stochastic Particle Collision Model
Zohreh Mansoori, Majid Saffar- Avval, Hassan Basirat Tabrizi, Faridudin Behzad


Tuesday, July 1st    14:00 - 16:00
Computational Contact Mechanics V
Minisymposium organized by Peter Wriggers, Tod A. Laursen and Giorgio Zavarise
MS168
Room: CAS1.2
A New Contact Method Based on a Contact Domain
Stefan Hartmann, Javier Oliver, Juan Cante, Rafael Weyler


A Study on Solid Contact Problem using Nodeless Method based on the Unified Energy Principle
Kazuto Yamamura, Atsushi Kikuchi, Tadahiko Kawai


Segment-to-Segment Contact Smoothing Method for Finite Deformation
Manuel Tur, Javier Fuenmayor, Peter Wriggers


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Advances in Multiscale and Multiphysics Methods: From Quantum to Continuum III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Dong Qian, Wing Kam Liu and Jacob Fish
MS265
Room: CAS3.3
Homogenized Model of Bone Poroelasticity and Deformation Induced Microflow
Eduard Rohan, Robert Cimrman, Salah Naili, Thibault Lemaire


A New Timoshenko Beam Model based on a Modified Couple Stress Theory
Hemei Ma, Xin-Lin Gao, J. N. Reddy


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Minisymposium on "Mathematical Modeling and Numerical Simulation of Coupled Multiphysics Systems in Nano- and Biotechnologies" I
Minisymposium organized by Roderick Melnik and Riccardo Sacco
MS116
Room: CAS2.2
Multiscale - Multiphysics Simulation of Nanostructured Devices: The TIBERCARD Project
Aldo Di Carlo, M. Auf der Maur, M. Povolotskyi, F. Sacconi, Giovanni Romano, G. Penazzi, A. Pecchia


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Computational Bioimaging and Visualization III
Minisymposium organized by João Tavares, Renato Natal Jorge, Thomas J. R. Hughes and Chandrajit Bajaj
MS016
Room: CIN2.1
Segmentation of Structures in 2D Medical Images
Zhen Ma, João Tavares, Renato Natal Jorge


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Virtual Fracture Testing of Composite Materials and Structures IV
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Javier LLorca and Brian Cox
MS154
Room: CAS3.1
Superposition of Softening Laws to Account for Multiple Toughening Mechanisms
Carlos Dávila, Pedro Camanho, Albert Turon


Simulation until Failure of a Stiffened Panel with Progressive Damage and Delamination
Albert Turon, Joan Andreu Mayugo Majó, Pere Maimi, Norbert Blanco, Pedro Ponces Camanho, Josep Costa


Growth of Surface Flaws on Glass Fibres during High Temperature Exposure
Stefanie Feih, Zenka Mathys, Adrian Mouritz


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
RANS/LES Coupling for the Simulation of Complex Flows II
Minisymposium organized by Jochen Fröhlich and Ivan Mary
MS186
Room: CAS2.3
Numerical Viscosity, SGS Modeling and Grid Refinement in LES and in Variational Multiscale LES
Hilde Ouvrard, Simone Camarri, Bruno Koobus, Stephen Wornom, Alain Dervieux, Maria-Vittoria Salvetti


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Advances in Computational Mechanics in Honor of Professor Maier IV
Minisymposium organized by Eugenio Onate, Claudia Comi and Giorgio Novati
MS155
Room: EXC1.1
Structural Optimization of Elastoplastic Structures under Shakedown Conditions
Erwin Stein, Karin Wiechmann


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
New Trends for Evolutionary Optimization Methods Applied to Multidisciplinary Problems III
Minisymposium organized by William Annicchiarico, George Dulikravich and Miguel Cerrolaza
MS076
Room: CAS1.6
Topology Optimization of Beam Structures using Genetic Programming.
Raymond Wildman, George Gazonas


Topology Optimization with Algorithm based on Bacterial Chemotaxis
Maria Alejandra Guzman, Alberto Delgado, Jonas De Carvalho


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Uncertainty Modeling and Quantification in Computational Mechanics VI
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Roger Ghanem, Christian Soize and Gerhart Schueller
MS021
Room: CIN.SalaVolpi
Adaptive Sparse Polynomial Chaos Expansions using a Sequential Experimental Design
Géraud Blatman, Bruno Sudret


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
A Background to Several Computational Difficulties: The Non-Smooth Evolution of Mechanical Systems Due to Discontinuities of the Velocities In Time or In Space I
Minisymposium organized by Eric Dimnet and Frederico Tochetti
MS143
Room: CAS3.6
Evolution of a Fluid with Collisions and Unilateral Contact: The P-ALE Approach
Eric Dimnet, Raul Gormaz


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
STS11: Models and Tools for the Design of a Supersonic Transport Aircraft with Reduced Impact on the Environment
STS11
Room: EXC2.1
Aerodynamic Design of Innovative Business Jet
Alain Bugeau, Zdenek Johan, Aurélien Merlet, Marc Stojanowski, Sébastien Vigneron, Michel Mallet


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Multiscale Modelling of Material Behaviour II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Chris Pearce and Eduardo de Souza Neto
MS124
Room: EXC1.3
A Composite Cell Model for BCC Structured Metals under Strain Path Changes
Tuncay Yalcinkaya, W.A.M. Brekelmans, M.G.D. Geers


A Study of a Fully Implicit Integration Algorithm for a Rate-Independent Single Crystal Plasticity with Dislocation Density
Ikumu Watanabe, Daigo Setoyama, Noritoshi Iwata, Koukichi Nakanishi


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Computational Methods in Multibody Dynamics Simulation VI
Minisymposium organized by Dan Negrut, Carlo Bottasso and Rudranarayan M. Mukherjee
MS019
Room: CAS1.7
Optimization of the Force Distribution at the Lower Limb/Orthosis Interface for Comfort Design
Paula Silva, Miguel Silva, Jorge Martins


Comparison between two Multibody Codes for the Simulation of a Railway Vehicle Dynamics
Jury Auciello, Enrico Meli, Monica Malvezzi, Andrea Rindi


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Numerical Techniques for the Modelling of Material Failure in Solids VI
Minisymposium organized by Xavier Oliver and Francisco Armero
MS237
Room: CAS3.7
A Numerical and Experimental Study of the Dynamic Propagation of Two Cracks in a Brittle Material
David Grégoire, Julien Réthoré, Hubert Maigre, Alain Combescure


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Advances in Multiphysics Simulation and Experimental Testing of MEMS and NEMS VI
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Attilio Frangi, Narayan Aluru and Subrata Mukherjee
MS151
Room: CIN1.1
Improvements in Accuracy of RF-MEMS Electromechanical Simulation within Cadence©
Jacopo Iannacci, Benno Margesin, Flavio Giacomozzi, Eugenio Brusa, Mircea Gheorghe Munteanu, Antonio Gnudi


Topology Optimization of Reinforced Polysilicon Thin Plates for MEMS Based Microphones
Carlos Calaza, Sabrina Colpo, Viviana Mulloni, Flavio Giacomozzi, Benno Margesin


Cohesive Modelling for Spontaneous Adhesion in Microelectromechanical Systems
Raffaele Ardito, Alberto Corigliano, Biagio De Masi, Attilio Frangi


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Soft Computing Methods IV
Minisymposium organized by Tadeusz Burczynski, Jamshid Ghaboussi and Zenon Waszczyszyn
MS094
Room: CAS2.1
Performance Based Design of Masonry Infilled Frames using Feature Sensitive Neural Networks
Alok Madan, Arshad Hashmi


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Computational Procedures and Models for Quasi-brittle Materials III
Minisymposium organized by Anthony Jefferson and Günter Hofstetter
MS114
Room: CAS3.10
Modeling of Fracture Process in Concrete Elements including Steel Fibres using a Novel Lattice Model
Jan Kozicki, Jacek Tejchman


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Composite Materials and Multiscale Modeling and Design in Medicine and Engineering III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Michel C. Delfour and Marc Thiriet
MS193
Room: CIN0.2
Numerical Investigation of Finite Element Discretizations for Hyperelastic Materials in Large Deformations
Eric Chamberland, André Fortin, Abderrahman El Maliki, Nicolas Tardieu


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Computational Contact Mechanics VI
Minisymposium organized by Peter Wriggers, Tod A. Laursen and Giorgio Zavarise
MS168
Room: CAS1.2
Development of a Constitutive Model for the Masonry-FRP Interface Behaviour
Claudio Maruccio, Daniel Oliveira, Paulo Lourenço


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Multiobjective Optimization in Industrial Applications II
Minisymposium organized by Jussi Hakanen and Elina Madetoja
MS176
Room: CAS1.3
Comparative Study of Data Mining Methods for Aerodynamic Multiobjective Optimizations
Tomoaki Tatsukawa, Akira Oyama, Kozo Fujii


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Stabilized, Multiscale and Multiphysics Methods V
Minisymposium organized by Tayfun Tezduyar, Arif Masud and Thomas Hughes
MS055
Room: EXC2.2
Stabilized Finite Element Method for Flood Flow Simulation in Urban Area
Kazuo Kashiyama, Nobuyoshi Kawai, Tayfun Tezduyar


Heat and Fluid Flow in Concrete as a Composite Material
Valentina Salomoni, Carmelo Majorana, Gianluca Mazzucco, Giovanna Xotta


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Numerical Methods for Gas-Liquid Two-Phase Flow I
Minisymposium organized by Byeong Rog SHIN and Takeo Kajishima
MS085
Room: CAS2.5
Accurate Prediction of Transitional Flows among Gas, Liquid and Supercritical Fluids
Takashi Furusawa, Satoru Yamamoto


Direct Numerical Simulation of Interaction between Cavitation and Turbulence Vortices
Kie Okabayashi, Takashi Ohta, Takeo Kajishima


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Constitutive Stability and Fracture: Models and Applications I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Pedro Areias and José César de Sá
MS064
Room: CAS3.8
Stability Analysis and Numerical Implementation of Non-Local Damage Models via a Global Variational Approach
Hanen Amor, Jean-Jacques Marigo, Corrado Maurini, Ngoc Kim Hung Pham


Use of a Continuum Damage Model based on Energy Equivalence
Paschalis Grammenoudis, Charalampos Tsakmakis


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Inverse Problems: Recent Advances in Methodology and Techniques I
Minisymposium organized by Barbara Kaltenbacher and Roland Potthast
MS054
Room: CAS1.8
Optimal Configuration for Damage Identification in Piezoelectrics
Roberto Palma, Guillermo Rus, José Luis Pérez-Aparicio, Rafael Gallego


Tuesday, July 1st    16:30 - 18:30
Computational Dynamics II
TS309
Room: CAS3.5
Computational Nonlinear Dynamic Frame Analysis Techniques
Ali Abolmaali, Dobrinka Radulova


Robust Vibration Control and System Analysis of Smart Antisymmetric Tubular Structures
Hamidreza Mirdamadi, Mohammadreza Ebrahimi, Navid Mozaffari


Hamiltonian Mechanics Formulation & Finite Element Simulation of Adaptive Smart Axisymmetric Telescopic Structures
Hamid Reza Mirdamadi, Navid Mozaffari


Wednesday, July 2nd    09:30 - 10:00
Semi-Plenary Lecture 7
SP
Room: CIN1.1
Fluid-Structure-Interaction Problems Including "Added-Mass Effects"
Sergio Idelsohn, Eugenio Oñate, Julio Marti, Riccardo Rossi


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Computational Methods in Multibody Dynamics Simulation VII
Minisymposium organized by Dan Negrut, Carlo Bottasso and Rudranarayan M. Mukherjee
MS019
Room: CAS1.7
Design of Mechanism Components using Topology Optimization and Flexible Multibody Simulation
Olivier Brüls, Etienne Lemaire, Peter Eberhard, Pierre Duysinx


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Uncertainty Modeling and Quantification in Computational Mechanics VII
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Roger Ghanem, Christian Soize and Gerhart Schueller
MS021
Room: CIN.SalaVolpi
Identification of the Elasticity Tensor of an Uncertain Biomechanical Computational Model using Axial Transmission
Christophe Desceliers, Christian Soize, Quentin Grimal, Maryline Talmant, Samah Naili


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Fracture Mechanics I
TS313
Room: CAS3.10
Anisotropy Induced by Evolution of Microstructure in Ductile Material
Adam Glema, Tomasz Lodygowski, Wojciech Sumelka


Computational Estimation of Micro-Crack Behaviour in Polypropylene Copolymer
Pavel Hutar, Zdenek Majer, Zdenek Knesl, Lubos Nahlik, Lucie Sestakova, Gaetan Prod‘homme


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Computational Mechanics of Biological and Bio-Inspired Materials and Structures III
Minisymposium organized by Christian Hellmich and Dinesh Katti
MS202
Room: CIN0.1
Computer Modelling of Biosensor with Product Inhibition
Evelina Gaidamauskaitė, Romas Baronas


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Extended / Generalized Finite Element Method I
Minisymposium organized by Ted Belytschko, Elisa Budyn, John Dolbow, Nicolas Moës and Giulio Ventura
MS037
Room: EXC1.3
3D-XFEM Modeling of Composite Materials based on Octree Subdivion
Amine Ouaar, Jean-François Remacle, Nicolas Moës


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Numerical Techniques for the Modelling of Material Failure in Solids VII
Minisymposium organized by Xavier Oliver and Francisco Armero
MS237
Room: CAS3.7
Failure Detection in Masonry Shells Homogenisation and its Incorporation in Coupled Two-scale Computations
Benoit Mercatoris, Thierry Massart


Low-Cycle Fatigue Analysis using the Direct Cyclic Approach
Zhen-zhong Du, Lin Xia, Michael Snyman, Chris Wohlever


Fatigue Crack Growth Simulation using S-version FEM
Masanori Kikuchi, Yoshitaka Wada, Hitomi Suyama


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
STS13: Advanced Methods for Aerospace Structures
STS13
Room: EXC2.2
Key Enabling Technologies for Virtual Testing of Aircraft Structures - Airbus Vision
Jocelyn Gaudin, Michel Mahe


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Immersed Boundary and Immersed Interface Methods II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Pietro De Palma, Michele Napolitano, Giuseppe Pascazio and Roberto Verzicco
MS175
Room: CAS2.6
An Immersed Boundary Method for the RANS Equations using Adaptive Wall Functions
Marco D. de Tullio, Pietro De Palma, Giuseppe Pascazio, Maurizio Sciancalepore, Michele Napolitano


Convergence Acceleration Method for Computational Fluid Dynamics using Immersed Boundary Cartesian Grid Method
Takahiro Fukushige, Toshihiro Kamatsuchi, Toshiyuki Arima, Seiji Fujino


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Advances in Computational Modeling for Environmental Engineering IV
Minisymposium organized by Agustí Pérez-Foguet and Rafael Montenegro
MS198
Room: CAS1.4
Modeling of Wetting-Drying Transitions in Free Surface Flows and Over Complex Topographies
Azzeddine Soulaimani, Jean-Marie Zokagoa, T. Quach, G.W. Tchamen


Finite Element Hydropower Reservoir Flow Simulator
Norberto Mangiavacchi, Luiz Carvalho, Virginia Costa, Wagner Fortes, José Pontes, Cassio Soares


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Inverse Problems: Recent Advances in Methodology and Techniques II
Minisymposium organized by Barbara Kaltenbacher and Roland Potthast
MS054
Room: CAS1.8
Analyzing Quasi-Optimality -- Choosing the Regularization Parameter without Knowing the Noise Level
Frank Bauer, Stefan Kindermann, Markus Reiss


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Numerical Methods for Gas-Liquid Two-Phase Flow II
Minisymposium organized by Byeong Rog SHIN and Takeo Kajishima
MS085
Room: CAS2.5
Two-Phase Flow Analysis on the Occurrence of the Liquid Jet into a Bubble in a Convergent Divergent Channel
Kazuya Shimizu, Kazuhiro Hashiguchu, Rie Tachibana, Shintaro Takeuchi, Shu Takagi, Yoichiro Matsumoto


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Constitutive Stability and Fracture: Models and Applications II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Pedro Areias and José César de Sá
MS064
Room: CAS3.8
Precise Simulation of 3D Fatigue Crack Propagation
Wilhelm Weber, Paul Steinmann, Günther Kuhn


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
STS12: High Reynolds Number Aerodynamics
STS12
Room: EXC2.1
Application of Advanced CFD tools for Cryogenic Testing
Stefan Melber-Wilkending, Alexander Heidebrecht, Oskar Szulc, Martin Pätzold, Georg Wichmann


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
RANS/LES Coupling for the Simulation of Complex Flows III
Minisymposium organized by Jochen Fröhlich and Ivan Mary
MS186
Room: CAS2.3
RANS/LES Simulation of Separated Flow in a 3D Curved Duct
Ivan Mary


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Computational Modelling of Locomotor Systems I
Minisymposium organized by Markus Böl, Stefanie Reese and Bob Svendsen
MS208
Room: PGL
Predicting Quadriceps Fatigue during Electrically Stimulated Non-Isometric Contractions
Susan Marion, Maury Hull, Anthony Wexler


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Numerical Methods for Fluid-structure Interactions I
Minisymposium organized by Hester Bijl and Jan Vierendeels
MS087
Room: CAS3.5
Influence of the Time Step on the Stability of the Coupling Iterations in a Partitioned Fluid-Structure Interaction Simulation
Joris Degroote, Peter Bruggeman, Robby Haelterman, Karen Willcox, Jan Vierendeels


Aeroelastic Analysis using Unstructured CFD Method for Realistic Aircraft Design
Takayasu Kumano, Hiroyuki Morino, Shinkyu Jeong, Shigeru Obayashi


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Advanced Computational Methods for Wave Motion IV
Minisymposium organized by Dan Givoli and Geza Seriani
MS036
Room: CAS3.9
A New Fast, Accurate and Non-Oscillatory Numerical Approach for Wave Propagation Problems in Solids
Alexander Idesman


Evaluation and Application of Large-Scale Ultrasound Propagation Simulation in Heterogeneous Media
Yoshiaki Tamura, Yusuke Nakajima, Junko Uebayashi, Yoichiro Matsumoto


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
High-performance Computing in Computational Mechanics I
Minisymposium organized by Shahrouz Aliabadi, Omar Ghattas, Robert B. Haber, Guillaume Houzeaux, Abani Patra and Mariano Vázquez
MS199
Room: CAS2.1
A 21 Billion Degrees of Freedom, 2.5 Terabyte Simulation of Seismic Wave Propagation in the Inner Core of the Earth on Marenostrum
Dimitri Komatitsch, Jesús Labarta, David Michéa


Harnessing the Power of Multi-Core Architectures in CFD by Coupling Multi-Threading Programming, Cache Misses Reduction Techniques with Multi-Scale Adaptivity
Adrien Loseille, Frédéric Alauzet, Paul-Louis George, Loic Maréchal, Éric Saltel


Scaling the Science using Adaptivity and Uncertainty Quantification -- Case Study of Volcanic Hazard Analysis using HPC
Abani Patra, Keith Dalbey, Matthew Jones, E. Bruce Pitman, Michael Sheridan


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Minisymposium in the Honor of Michel Bernadou‘s 65th Birthday II
Minisymposium organized by John Cagnol and Roland Glowinski
MS073
Room: EXC1.2
Numerical Analysis of a Bone Remodeling Problem
José R. Fernández, Rebeca Martinez, Juan M. Viaño


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Computational Methods in Virtual and Computer Planned Surgery I
Minisymposium organized by Suvranu De and Anna Pandolfi
MS127
Room: CIN0.2
Computational Simulation of Lasik Surgery
Alejandro Arciniegas, Fernando Ramirez, Luis E. Amaya, Andres Guzman


Numerical Evaluation of the Mechanical Response to Laser Refractive Corneal Surgery
Anna Pandolfi, Giorgio Fotia, Federico Manganiello


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Minisymposium in Honor of Prof. O.C. Zienkiewicz I
Minisymposium organized by Robert Taylor and Perumal Nithiarasu
MS053
Room: EXC1.1
Accurate upper Bound of the Discretization Error in XFEM through a Recovery-Based Technique and Error Estimation of the Recovered Solution
Juan José Ródenas, Pedro Díez, Octavio Andrés González Estrada, Javier Fuenmayor


Combining Linear Tetrahedral Elements to Solve Problems with Incompressible Behaviour through an Iterative Force Based Method
Bijan Boroomand, Kazem Kamran, Eugenio Oñate


Computation of Ice Loads on Structures in the Arctic
Pål G. Bergan, Gus Cammaert


Multiscale Approach for Nonlinear Inelastic Behavior of Heterogeneous Materials
Adnan Ibrahimbegovic, Delphine Brancherie, Sergiy Melnyk, Damijan Markovic


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Minisymposium on Performance-Based Structural Design Optimization I
Minisymposium organized by Nikos Lagaros , Christopher Foley and Hongbing Fang
MS047
Room: CAS1.6
Low Cost Adaptive Remeshing Strategies for the Solution of Structural Shape Optimization Problems using Hybrid (Evolutionary-Gradient) Methods
Gabriel Bugeda, Juan José Ródenas, Francisco José Fuenmayor, Eugenio Oñate


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Contact Mechanics : Modelling, Analysis and Applications III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Mircea Sofonea, José R. Fernandez and Georgios E. Stavroulakis
MS039
Room: CAS0.1
A Contact Problem including Bone Remodeling: Numerical Analysis and Computational Experiments
José R. Fernández, Rebeca Martínez


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Computational Methods in Composite Materials and Structures I
Minisymposium organized by Anastasia Muliana, Rami Haj-Ali and Marcin Kaminski
MS119
Room: CAS3.1
Effective Thermal Conductivity of Imperfect Carbon-Carbon Textile Composites using the Mori-Tanaka Method
Jan Vorel, Michal Sejnoha, Jan Zeman


A Global-Local Model for the Analysis of Laminated Composite Plates
Lavinia Alves Borges, Julio Cesar Ferreira, Antonio Jose Pinto Marques


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Numerical Modelling of High Speed or Innovative Metal Forming Processes I
Minisymposium organized by Jean-Loup Chenot, Fabricio Micari and Katia Mocellin
MS032
Room: CAS1.2
Modeling of Ductile Behavior of Metals with a Semi-Empirical Approach: Application to the Stamping and Uniaxial Tests
Christophe Husson, François Bilteryst, Joao Pedro Correia De Magalhaes, Saïd Ahzi


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Computational Bioimaging and Visualization IV
Minisymposium organized by João Tavares, Renato Natal Jorge, Thomas J. R. Hughes and Chandrajit Bajaj
MS016
Room: CIN2.1
Image-Based Shape Modeling of the Human Body via Free-Form Deformation and Numerical Optimization
Kenji Shimada, Murat Gunay, Mun-bo Shim


Quantitative Image Analysis in Mammary Gland Morphologies
Yan Nei Law, Sherlynn P.L. Ang, Victor Racine, Jacqueline M. Veltmaat, Hwee Kuan Lee


Wednesday, July 2nd    10:30 - 12:30
Metamodels for High Dimensionality Response Surfaces in Multiobjective Optimization I
Minisymposium organized by George Dulikravich and Marcelo Colaco
MS045
Room: CAS1.3
A Comparison among Different Response Surface Methods
Marcelo Colaco, Wellington Silva, Ana Magalhaes, George Dulikravich


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Extended / Generalized Finite Element Method II
Minisymposium organized by Ted Belytschko, Elisa Budyn, John Dolbow, Nicolas Moës and Giulio Ventura
MS037
Room: EXC1.3
An X-FEM Approach for Modeling Closed Discontinuities under Large Sliding Contact
Ionel Nistor, Martin Guiton, Patrick Massin, Nicolas Moës


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Biofluids and Coupled Problems in Biomechanics I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Wolfgang Wall, Marek Behr, Matteo Pasquali and Alberto Figueroa
MS080
Room: CIN0.1
Explicit Time-Stepping of Fluid-Structure Problems arising in Blood Flows
Erik Burman, Miguel Ángel Fernández


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Immersed Boundary and Immersed Interface Methods III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Pietro De Palma, Michele Napolitano, Giuseppe Pascazio and Roberto Verzicco
MS175
Room: CAS2.6
A Parallel RANS Solver based upon the Immersed Boundary and Domain Decomposition Methods
Marco D. de Tullio, Gianluca Rossiello, Pietro De Palma, Giuseppe Pascazio, Michele Napolitano


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Minisymposium on PDE Constrained Optimization II
Minisymposium organized by Michael Hintermueller and Ronald H W Hoppe
MS071
Room: CAS2.4
Topology Optimization for Nano-Scale Heat Transfe
Anton Evgrafov, Kurt Maute, Ronggui Yang, Martin Dunn


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Transition Modelling I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Erik Dick, Mark Savill, Witold Elsner and Franco Magagnato
MS192
Room: CAS2.3
Prediction of the Transitional Flow of Turbine Blades with DDES and LES
Franco Magagnato, Martin Gabi


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Computational Methods in Multibody Dynamics Simulation VIII
Minisymposium organized by Dan Negrut, Carlo Bottasso and Rudranarayan M. Mukherjee
MS019
Room: CAS1.7
New and Innovative Advances and Sate-of-the Art Concepts in Time Integration: A Consistent Design Methodology for Structure Preserving/Conserving versus Numerical Dissipative Integrators for Computational Flexible/Rigid Dynamics
Kumar Tamma, Xiangmin Zhou, Siti Masuri, Andrew Hoitink


Numerical Simulation of Elastic Airplane Landing Dynamics
Zdravko Terze, Milan Vrdoljak, Dubravko Matijasevic, Tomislav Mesinovic


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Image-Based Computational Modelling of Materials I
Minisymposium organized by M.A. Siddiq Qidwai and Andrew B. Geltmacher
MS210
Room: CAS3.7
3D Image-Based Modelling of a Carbon/Carbon Composite
Vendel Szeremi, Francisco Calvo-Plaza, Lee Margetts, Paul Mummery


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
STS01: Flow Simulation and Validation in Aeronautics
STS01
Room: EXC2.1
On the use of Software Analyses for the Substantiation of Falcon 7X upper Cockpit concerning Birdstrike
Christian Cornuault, Denis Bourge, Alexandre Sellouma, Michel Sgarbozza


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Advanced Computational Descriptions of Macromolecular Materials: from the Atom to the Flow II
Minisymposium organized by Francisco Chinesta, Elias Cueto, Martin Kroger and Tim Phillips
MS026
Room: CAS3.6
On the Deterministic Solution of Kinetic Theory Models of Complex Fluids within the Fokker-Plank Formalism
Francisco Chinesta, Amine Ammar, A. Giner


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Environment I
TS310
Room: CAS1.4
A New Control System for Saltwater Intrusion into Coastal Aquifers
Rippei Makino, Eri Hirasawa, Morito Kusabuka


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Computational Fluid Dynamics I
TS303
Room: CAS3.9
DNS of Acoustic Sound Generated by Collision of Vortex Rings
Yoshitaka Nakashima, Osamu Inoue


Integrated Simulation of Wake Trubulence using Lidar Measurement
Takashi Misaka, Takeshi Ogasawara, Shigeru Obayashi, Izumi Yamada, Yoshinori Okuno


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Delamination Including Internal Contact I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Mieczyslaw Kuczma and Bernd Zastrau
MS097
Room: CAS2.5
Effect of Delamination on Folding Characteristics of Multilayered Paperboard – A Numerical Modeling Study
Sergiy Lavrykov, Bandaru Ramarao, Doeung Choi


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Multiple-Scale Physics and Computation I
TS323
Room: CAS3.4
Twoscale Simulation of Damage Evolution in Composite Structures
Anton Matzenmiller, Benjamin Köster


Multiscale Numerical Modeling of Regular Open-Cell Cellular Structures with Elastic Filler Material
Lovre Krstulovic-Opara, Stefan Loehnert, Matej Vesenjak, Dana Mueller-Hoeppe, Peter Wriggers, Petar Marendic


Finite Element Method in Solution of Elastic Waves Problems on Domains with Multi-Scale Feature
Bijan Boroomand, Farshid Mossaiby


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Contact Mechanics : Modelling, Analysis and Applications IV
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Mircea Sofonea, José R. Fernandez and Georgios E. Stavroulakis
MS039
Room: CAS0.1
Smooth-Joint Contact Model
Diego Mas Ivars, David Potyondy, Mathew Pierce, Peter Cundall


Rod Cluster Drop Time Simulation using a Continuous Contact Formulation Extended to Beams
Marc Kham, Mohamed Torkhani, Patrick Massin, Hachmi Bendhia


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Uncertainty Modeling and Quantification in Computational Mechanics VIII
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Roger Ghanem, Christian Soize and Gerhart Schueller
MS021
Room: CIN.SalaVolpi
Uncertainty of Design Parameters and their influence on Dynamic Properties of MEMS Microresonators
Adam Martowicz, Irina Codreanu, Tadeusz Uhl


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Numerical Modelling of High Speed or Innovative Metal Forming Processes II
Minisymposium organized by Jean-Loup Chenot, Fabricio Micari and Katia Mocellin
MS032
Room: CAS1.2
Simulation Concepts for Roughness Transfer in Temper and Skin-Pass Rolling
Christian Edelbauer, Alexander Kainz, Dieter Paesold, Klaus Zeman


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Numerical Modeling and Simulation on Micro and Nanoscale Materials and Devices II
Minisymposium organized by Marisol Koslowski and Richard Lesar
MS170
Room: CIN1.1
Phase Field Theory of Dislocations obtained by Coarse Graining
Istvan Groma, Peter Ispanovics


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Metamodels for High Dimensionality Response Surfaces in Multiobjective Optimization II
Minisymposium organized by George Dulikravich and Marcelo Colaco
MS045
Room: CAS1.3
Low-Boom and Low-Drag Design Exploration for Twin Engine Supersonic Business Jet
Shinkyu Jeong, Koma Sato, Takayasu Kumano, Shigeru Obayashi


Simulation and Loading Path Optimization of a Hydroform ‎Part using ‎Response Surface Method
Khalil Khalili, Seyd Yousef Ahmadi Borghuni, Ehsan Eftekhari Shahri


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Minisymposium in Honor of Prof. O.C. Zienkiewicz II
Minisymposium organized by Robert Taylor and Perumal Nithiarasu
MS053
Room: EXC1.1
Numerical Abacuses Method based on the Equivalence between the Closest Point Projection and a Geometrical Bounded Problem
Siegfried Maïolino


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Computational Methods in Composite Materials and Structures II
Minisymposium organized by Anastasia Muliana, Rami Haj-Ali and Marcin Kaminski
MS119
Room: CAS3.1
Tailoring of a Pressurized Fuselage Panel with a Cutout using Tow-Placed Steered Fibers
Ahmad Alhajahmad, Mostafa Abdalla , Zafer Gürdal


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Inverse Problems: Recent Advances in Methodology and Techniques III
Minisymposium organized by Barbara Kaltenbacher and Roland Potthast
MS054
Room: CAS1.8
Inverse Scattering of an Arbitrarily Shaped Buried Scatterer with Conductive Boundary Condition
Fatih Yaman


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Computational Methods in Virtual and Computer Planned Surgery II
Minisymposium organized by Suvranu De and Anna Pandolfi
MS127
Room: CIN0.2
Optimisation of Lower Limb Bypass Surgery Hemodynamics with a Patient Specific 1D-0D Model
Marie Willemet, Emilie Marchandise, Valérie Lacroix


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Fracture Mechanics II
TS313
Room: CAS3.10
Multiaxial High-Cycle Fatigue Analysis of Rolling Contact Phenomenon
Paweł Romanowicz, Andrzej Zieliński


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
High-performance Computing in Computational Mechanics II
Minisymposium organized by Shahrouz Aliabadi, Omar Ghattas, Robert B. Haber, Guillaume Houzeaux, Abani Patra and Mariano Vázquez
MS199
Room: CAS2.1
HPC-LES for Unsteady Aerodynamics of Road Vehicles
Makoto Tsubokura, Takuji Nakashima, Huilai Zhang, Kotaro Hori, Nobuyuki Oshima, Toshio Kobayashi


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Mechanics of Tires and Pavements: Material and Computational Modeling II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Michael Kaliske and Markus Oeser
MS182
Room: CAS1.5
A Computational Model to Investigate the Sound Radiation from Rolling Tires
Jan Biermann, Otto von Estorff


A Meshfree Procedure for the Microscopic Simulation and Design of Rubber Compounds and its Application to Multi-Scale Simulation of Tires
C. T. Wu, Masataka Koishi, Gregg Skinner, Hiroki Shimamoto


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Minisymposium on Performance-Based Structural Design Optimization II
Minisymposium organized by Nikos Lagaros , Christopher Foley and Hongbing Fang
MS047
Room: CAS1.6
Performance-Based Optimization of the Welded Box of a Single Girder Overhead Travelling Crane According to EC3 and EC1
Demetrios T. Venetsanos, Efrossini-Aikaterini T. Magoula, Christopher G. Provatidis


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Minisymposium in the Honor of Michel Bernadou‘s 65th Birthday III
Minisymposium organized by John Cagnol and Roland Glowinski
MS073
Room: EXC1.2
A Numerical Algorithm for Mixed Nonlinear Complementarity Problems and Applications to Contact Stress Analysis
Jose Herskovits, Sandro Mazorche, Alfredo Canelas, Gabriel Guerra


Wednesday, July 2nd    14:00 - 16:00
Computational Modelling of Locomotor Systems II
Minisymposium organized by Markus Böl, Stefanie Reese and Bob Svendsen
MS208
Room: PGL
Non-Equilibrium Mechanics of Motor-Activated Gels and Living Cells
Fred MacKintosh


Visible Biomechanics: 4D-Visualization of Human Ankle Joint Flexion based on Dynamic Radiology (MRI)
Cornelia Kobe, Joerg Rieger, Robert Sader, Martin Mack


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Extended / Generalized Finite Element Method III
Minisymposium organized by Ted Belytschko, Elisa Budyn, John Dolbow, Nicolas Moës and Giulio Ventura
MS037
Room: EXC1.3
Improved SIF Extraction using different Domain Integrals in FEM and X-FEM
Eugenio Giner, Francisco Javier Fuenmayor, Ana Vercher, José Enrique Tarancón


A Technique for Recovery of Equilibrium on Star Patches via a Partition of Unity
Jose Almeida, Edward Maunder


Discontinuous Fields Integration in a Structured Mesh using the Level Set Method
Gaetan Bricteux, Jean-François Remacle, Amine Ouaar, Marc Duflot


A More Reliable Finite Element Procedure Via controling the Condition Number of the System
Sina Mohajeri, Pouyan Broumand, Amir Khoei, Mostafa Zeinali, Leila Farrokhpour


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Computational Methods in Multibody Dynamics Simulation IX
Minisymposium organized by Dan Negrut, Carlo Bottasso and Rudranarayan M. Mukherjee
MS019
Room: CAS1.7
Dynamic Interaction Analysis of a Shinkansen Train and Railway Structure after Derailment during an Earthquake
Makoto Tanabe, Hajime Wakui, Nobuyuki Matsumoto, Masamichi Sogabe, Yasuko Tanabe


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Image-Based Computational Modelling of Materials II
Minisymposium organized by M.A. Siddiq Qidwai and Andrew B. Geltmacher
MS210
Room: CAS3.7
Microstructural Analysis of Materials with Complex Architectures
Francisco Calvo, Johar Farooqi, Lee Margetts, Paul Mummery


Experimental and Numerical Modeling of Solid Propellants using Microtomography
Karel Matous, Filippo Maggi, Brett Collins, Hyunsun Lee, Thomas Jackson


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Computations of Fluid Flows at the Solid-Fluid Interfaces I
Minisymposium organized by Dimitrios Papavassiliou and Lloyd Lee
MS203
Room: CAS2.2
DNS of Turbulent Channel Flow Past Ultrahydrophobic Surfaces with Periodic Microfeatures
Michael B. Martell Jr., Blair Perot, Jonathan P. Rothstein


An Iterative Process for the Implicit Evaluation of Forces in the Immersed Boundary Method, using the Virtual Physical Method
João Marcelo Vedovoto, Felipe Pamplona Mariano, Aristeu Silveira-Neto


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Transition Modelling II
Minisymposium organized by Erik Dick, Mark Savill, Witold Elsner and Franco Magagnato
MS192
Room: CAS2.3
Direct Numerical Simulation of Reverse Transition from Turbulence in Plane Poiseuille Flow
Yoshito Tanaka, Masato Yoshino, Masaharu Matsubara, Noritaka Aota


Turbulent Spots during Boundary Layer By-Pass Transition
Pavel Jonas, Witold Elsner, Oton Mazur, Vaclav Uruba, Marian Wysocki


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Minisymposium in Honor of Prof. O.C. Zienkiewicz III
Minisymposium organized by Robert Taylor and Perumal Nithiarasu
MS053
Room: EXC1.1
An Artificial Compressibility Algorithm for Modelling Natural Convection in Saturated Packed Pebble Beds: A Heterogeneous Approach
Arnaud G. Malan, Coert Visser, J.P. Meyer


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Numerical Modeling and Simulation on Micro and Nanoscale Materials and Devices III
Minisymposium organized by Marisol Koslowski and Richard Lesar
MS170
Room: CIN1.1
Discrete Dislocation Modeling of Polycrystal Plasticity
Alan Needleman, Erik Van der Giessen


A Microscale Model of Martensitic Transformation with Incorporation of Interaction Between Plasticity and Transformation
Alexei Balmachnov, Varvara Kouznetsova, Marc Geers


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
STS04: Introduction to Optimisation Methods and Tools for Multidisciplinary Design in Aeronautics and Turbo-Machinery (VKI Course summary session)
STS04
Room: EXC2.2
Multi-disciplinary Optimization of HP Turbine Blades taking into account Heat Transfer and Stresses
Rene Van den Braembussche, Tom Verstraete, Sergio Amaral, Tony Arts


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Time- and Spatial Decomposition Methods for Multi-physical and Multi-field Problems I
Minisymposium organized by Jürgen Geiser and Qin Sheng
MS139
Room: CAS1.5
An Adaptive, Process-Preserving Modified Newton‘s Method to solve Reactive Multicomponent Transport Problems Efficiently
Alexander Prechtel, Stephan Ossmann, Peter Knabner


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Computational Geomechanics I
TS314
Room: CIN0.2
Discrete Limit Analysis for GRW by using HPM with Penalty Density Function
Hirohisa Ohki, Norio Takeuchi, Akinori Hazama


A Numerical Model for Structural Settlements due to Deformation Accumulation in Granular Soils under Repeated Small Amplitude Dynamic Loading
Stijn François, Christian Karg, Geert Degrande, Wim Haegeman


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Inverse Problems for Parameter Identification I
Minisymposium organized by George Dulikravich, Giulio Maier and Helcio Orlande
MS167
Room: CAS1.2
On Structural Material Diagnosis by Instrumented Indentation and Neural Networks
Vladimir Buljak, Enzo Josef Chiarullo, Giulio Maier


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Immersed Boundary and Immersed Interface Methods IV
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Pietro De Palma, Michele Napolitano, Giuseppe Pascazio and Roberto Verzicco
MS175
Room: CAS2.6
Immersed Boundary Method applied to Simplified Drilling Problems
Elie Luis Padilla, André Martins, Aristeu Silveira-Neto


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Minisymposium in the Honor of Michel Bernadou‘s 65th Birthday IV
Minisymposium organized by John Cagnol and Roland Glowinski
MS073
Room: EXC1.2
Numerical Simulation of Smart Cells with a Frontal Microperforated Wall devised as Sound Absorbers
Alfredo Bermudez, Pablo Gamallo, Luis Hervella-Nieto, Andres Prieto


Dynamic Simulation of Fabric and Clothes
Rony Goldenthal, David Harmon, Bernhard Thomaszewski, Raanan Fattal, Eitan Grinspun, Michel Bercovier


On the solution of Navier-Stokes Equations by the PSI Method as a Non-linear Petrov-Galerkin Method
Marta Benitez Garcia, Tomas Chacon Rebollo, Macarena Gomez Marmol, Gladys Narbona Reina


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Fracture Mechanics III
TS313
Room: CAS3.10
Modelling Complex Gas Flow-Fractured Solid Interaction by a Finite/Discrete Element Method
Soheil Mohammadi


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Multiple-Scale Physics and Computation II
TS323
Room: CAS3.4
Magnetic-Structural Coupled Analysis by Hierarchical Domain Decomposition Method
Shin-ichiro Sugimoto, Shinobu Yoshimura, Hiroshi Kanayama


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Multiscale Mechanics of Interfaces
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Christoph Eberl, Abhijit Mukherjee, Siegfried Schmauder and Shailendra Joshi
MS115
Room: CAS1.3
Interfacial Strength: Ab-Initio Calculation of Cohesive Zone Parameters
Rebecca Janisch, Andreas Böhner, Alexander Hartmaier


Multiscale Modeling of Heterogeneous Adhesives - Effects of Particle Decohesion
Mohan G. Kulkarni, Philippe H. Geubelle, Karel Matous


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Computational Modelling of Locomotor Systems III
Minisymposium organized by Markus Böl, Stefanie Reese and Bob Svendsen
MS208
Room: PGL
Optimization-Based and EMG-Assisted Estimation of Muscle Forces and Joint Moments under Isometric and Dynamic Contractions
David Amarantini


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Inverse Problems: Recent Advances in Methodology and Techniques IV
Minisymposium organized by Barbara Kaltenbacher and Roland Potthast
MS054
Room: CAS1.8
Fingerprint Encryption using Fractional Fourier Transform
Juan M. Vilardy, Cesar O. Torres, Lorenzo Mattos


Simultaneous Estimation of Set Model Parameters with Intensive Measurement Noise
Mikhail Romanovski


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Delamination Including Internal Contact II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Mieczyslaw Kuczma and Bernd Zastrau
MS097
Room: CAS2.5
Numerical Simulation of Composite‘s Interface Failure - Delamination
Bernd Zastrau, Rainer Schlebusch, Krzysztof Kula, Jan Matheas


A Nonlinear Model for Composite Beams with Longitudinal and Transverse Partial Interaction
Mieczyslaw Kuczma, Bozena Kuczma


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Recent Advances in Numerical Methods for Hyperbolic Problems I
Minisymposium organized by Sergey Karabasov, Vassily Goloviznin, Tatyana Kozubskaya, Yoko Takakura, Ralf Deiterding and Maria Lukacova
MS060
Room: CAS2.4
A High Order Accurate Finite Difference Method for Adaptive Grids
Ken Mattsson, Mark H.M. Carpenter, Jan Nordström


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Contact Mechanics : Modelling, Analysis and Applications V
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Mircea Sofonea, José R. Fernandez and Georgios E. Stavroulakis
MS039
Room: CAS0.1
Design Method for Wear in Transmission Systems
Damien Herisson, Benoit Delattre, Geoffrey Jamart, Thi Mac Lan Nguyen, Rachel Marie Pradeilles-Duval, Habibou Maitournam, Siegfried Fouvry


Accurate Stress Recovery in Contact Problems
Juan José Ródenas, Manuel Tur, Javier Fuenmayor, Ana Vercher


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Computational Methods in Composite Materials and Structures III
Minisymposium organized by Anastasia Muliana, Rami Haj-Ali and Marcin Kaminski
MS119
Room: CAS3.1
Analyses of the Effect of Grain Boundaries in Multifunctionality of Sic-Si3n4 Nanocomposites
Vikas Tomar, Vikas Samvedi


Towards Structure-Property Relationships for Polymeric Foams
Johannes van Dommelen, J.G.F. Wismans, L.E. Govaert, Bert van Rietbergen, H.E.H. Meijer


Wednesday, July 2nd    16:30 - 18:30
Computational Fluid Dynamics II
TS303
Room: CAS3.9
Anisotropic Adaptation for Complex Geometries
Jerzy Majewski, Vit Dolejsi


OpenFOAM Mesh Motion using Radial Basis Function Interpolation
Frank Bos, Dubravko Matijasevic, Zdravko Terze, Bas van Oudheusden, Hester Bijl


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Theory and Applications of Discontinuous Galerkin Methods I
Minisymposium organized by Slimane Adjerid, Clint Dawson, Adrian Lew, Beatrice Riviere and Chi-Wang Shu
MS130
Room: CAS2.3
Bubble Stabilization of Discontinuous Galerkin Methods
L. Donatella Marini


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Computational Fracture Mechanics of Heterogeneous Materials and Structures III
Minisymposium organized by Noriyuki Miyazaki and Toru Ikeda
MS109
Room: CAS3.8
Deformation Analysis of Gun Bullet’s Collision
Hidetoshi Sakamoto, Tetsuya Hiwatashi, Toshihiko Yamaguchi


Brittle Crack Growth driven by Material Forces
Rolf Mahnken


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Mechanical Modeling of Wood and Wood Based Materials II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Josef Eberhardsteiner, Michael Kaliske and Karin Hofstetter
MS187
Room: CAS3.6
A Multi-Scale Analysis of Wood Physical Properties by the Reinforced-Matrix Principle: Formulation by Mori-Tanaka Theory
Hiroyuki Yamamoto, Joseph Gril, Tancrede Almeras


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Image-Based Computational Modelling of Materials III
Minisymposium organized by M.A. Siddiq Qidwai and Andrew B. Geltmacher
MS210
Room: CAS3.7
Image-Based Computational Modeling of Titanium Alloys
M.A. Siddiq Qidwai, Andrew Geltmacher, Alexis Lewis, David Rowenhorst, George Spanos


Thermomechanical Modeling and Characterization of the Semi-Solid State of A356 Alloys during Solidification
Gottfried Laschet, Stefan Benke, Ismail Caylak, Lars Pape, Sebastian Dziallach, Rolf Mahnken, Michael Modigell, Ulrich Prahl, Wolfgang Bleck


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Extended / Generalized Finite Element Method IV
Minisymposium organized by Ted Belytschko, Elisa Budyn, John Dolbow, Nicolas Moës and Giulio Ventura
MS037
Room: EXC1.3
A 3D XFEM/Lagrange Multiplier Based Approach for Fluid-Structure Interaction
Axel Gerstenberger, Ursula M. Mayer, Wolfgang A. Wall


Application of the Level Set X-FEM to Sloshing Problems of a Liquid Storage Container
Toshio Nagashima


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Computational Methods in Multibody Dynamics Simulation X
Minisymposium organized by Dan Negrut, Carlo Bottasso and Rudranarayan M. Mukherjee
MS019
Room: CAS1.7
Modelling of Coupled Rotating Systems with Gears
Michal Hajžman, Vladimír Zeman


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Adaptive Methods for Material Processing I
Minisymposium organized by Thierry Coupez, Jean-François Hetu and José César de Sa
MS122
Room: CIN.SalaVolpi
A New Reduced Integrated Solid-Shell Element for Sheet Metal Forming Applications
Rui Cardoso, Jeong Yoon, Made Mahardika, Sanjay Choudhry


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Minisymposium in Honor of Prof. O.C. Zienkiewicz IV
Minisymposium organized by Robert Taylor and Perumal Nithiarasu
MS053
Room: EXC1.1
Artificial Compressibility CBS Scheme for the Generalized Porous Medium Model
Fausto Arpino, Nicola Massarotti, Alessandro Mauro, Perumal Nithiarasu


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Damage and Interfacial Delamination Modelling in Composite Materials I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Domenico Bruno, Frédéric Lebon and Elio Sacco
MS103
Room: CAS3.10
Justification of the Periodic Distribution of Transverse Cracks in a Composite by Energy Minimization
Blaise Bourdin, Jean-Jacques Marigo


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Sparse Linear System Solvers for Large-Scale Finite Element Applications I
Minisymposium organized by Alberto Bertoldo and Mauro Bianco
MS158
Room: CAS0.1
Direct Versus Iterative Solvers for Sparse Linear Systems within Time-Adaptive Finite-Element Analysis of Inelastic Structures
Karsten J. Quint, Stefan Hartmann, Juerjen Duintjer Tebbens, Meister Andreas


Multi-Step Preconditioner for Saddle-Point Problems
Aleksandar Jemcov, Joseph Maruszewski


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Numerical Modeling and Simulation on Micro and Nanoscale Materials and Devices IV
Minisymposium organized by Marisol Koslowski and Richard Lesar
MS170
Room: CIN1.1
Improving 3D Mechanisms used in Mechanism-Based Discrete Dislocation Plasticity by considering Periodic Boundary Conditions
Siamak Soleymani Shishvan, Soheil Mohammadi, Mohammad Rahimian


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Biofluids and Coupled Problems in Biomechanics III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Wolfgang Wall, Marek Behr, Matteo Pasquali and Alberto Figueroa
MS080
Room: CIN0.1
Modeling on Dynamic Behavior of Lung Surfactant using Smoothed Particle Hydrodynamics
Inga Mahle, Xiangyu Hu, Nikolaus Adams


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Coupled Multifield Problems and Smart Structures I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Thomas Wallmersperger, Bernd Kröplin and Erasmo Carrera
MS086
Room: CAS3.4
Smart Structure Design for Micro-Vibration Environment Control - Thales Alenia Space Experience
Pietro Carlo Marucchi-Chierro


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Adaptive Modeling in Computational Mechanics II
Minisymposium organized by J. Tinsley Oden and Serge Prudhomme
MS236
Room: EXC. Congress Room
Estimation of Modeling Errors for a Coupling Method
Serge Prudhomme, J. Tinsley Oden, Paul T. Bauman, Ludovic Chamoin, Hachmi Ben Dhia


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Advances in Time-Integration I
Minisymposium organized by Adrian Lew, Eric Darve and Isaac Harari
MS084
Room: CAS3.5
On Energy Decay of Time Discontinuous Galerkin Methods for Non-Linear Elastodynamics
Stefano de Miranda, M. Mancuso, Francesco Ubertini


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Meshfree and Generalized/Extended Finite Element Methods I
Minisymposium organized by J. S. Chen, Ivo Babuska, Ted Belytschko, C. Armando Duarte, Vitor Leitão, Wing Kam Liu, Hirohisa Noguchi and Angelo Simone
MS107
Room: EXC1.2
A Fluid Shell SPH Method for Simulation of Fluid Leakage in case of Severe Impact
Alain Combescure, Bertrand Maurel, Serguei Potapov


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Dynamics of Nonlinear Structures with Contact Interfaces I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Evgeny Petrov and Kai Willner
MS142
Room: CAS1.6
Mathematical Modelling of Self Contact in Hyperelastic Rods
Saloua Mani Aouadi, Mourad Chamekh, Maher Moakher


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Modern Approaches for Fluid-structure Interaction Problems on Lightweight Structures I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Roland Wüchner and Riccardo Rossi
MS120
Room: CAS2.6
Stability Issues of Implicit Coupling Methods for Partitioned Solvers in Biomechanical Applications
Jan Vierendeels, Joris Degroote, Robby Haelterman, Peter Bruggeman


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Numerical Modeling of Coupled Problems in Geo- and Durability Mechanics I
Minisymposium organized by Günther Meschke and Xikui Li
MS148
Room: CAS1.4
Modeling of Calcium Leaching from Cemented Composites Coupled with Micro-Pore Structural Reform
Koichi Maekawa, Kenichiro Nakarai, Tetsuya Ishida


Modelling of Chemo-Mechanical coupling in Porous Cement Paste
Jianfu Shao, A. Mohamad-Hussein, Y. Zhang, S.Y. Xie, N. Burlion, J. Saint-Marc


Modelling and Numerical Simulation of the Degradation of Concrete at High Temperature
Dieter Dinkler, Lars Ostermann


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Computational Methods in Composite Materials and Structures IV
Minisymposium organized by Anastasia Muliana, Rami Haj-Ali and Marcin Kaminski
MS119
Room: CAS3.1
Progressive Failure Analysis with MD Nastran and Genoa
Per Nordlund, Shiva Padmanaban, Claudio Bruzzo, Marco Calcagni


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Inverse Problems for Parameter Identification II
Minisymposium organized by George Dulikravich, Giulio Maier and Helcio Orlande
MS167
Room: CAS1.2
Inverse Finite Element Method for Real-Time Structural Health Monitoring: Application to Fiber-Optic Strain Measurements
Alexander Tessler, Massimiliano Mattone


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Accomplishments and Challenges in Verification & Validation I
Minisymposium organized by Luís Eça, Len Schwer, Martin Hoekstra and Bill Oberkampf
MS030
Room: CAS1.8
Error Dynamics: A New paradigm in Scientific Computing
Tapan Kumar Sengupta, Valliappan Lakhsmanan, Anurag Dipankar, Pierre Sagaut


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
STS08: New Technologies in Aero-Engines
STS08
Room: EXC2.1
Selected Aerothermal CFD Analyses of High-Pressure Turbine Topics within the AITEB-2 Project
Erik Janke, Howard Hodson, B. Facchini, I. Popovic, K. Lehmann, C. Georgakis, L. Pons, E. Lutum, F. Wallin, Bill Dawes, F. Favaretto, L. Toni


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
STS07 I: MDO Tools for High Quality Design in Aeronautics
STS07
Room: EXC2.2
A Hybrid Mesh/Meshless CFD Solver Coupled with Genetic Algorithms for Solving Inverse Design Problems in Aerodynamics.
Zhihua Ma, Hongquan Chen, Jacques Pèriaux


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Recent Advances in Numerical Methods for Hyperbolic Problems II
Minisymposium organized by Sergey Karabasov, Vassily Goloviznin, Tatyana Kozubskaya, Yoko Takakura, Ralf Deiterding and Maria Lukacova
MS060
Room: CAS2.4
Boundary Conditions for Combined Compact Difference Schemes with High Resolution
Kazuya Matsuoka, Katsuya Ishii


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Computational Mathematics and Numerical Methods I
TS319
Room: CAS3.3
Numerical Solution of a 1-D Time-Dependent Phase Change Problem
Mohamad Muhieddine, Édouard Canot, Ramiro March


A New Mixed Finite Element Method on Hexahedra, its Equivalent Finite Difference Method and Convergence of Multipoint Flux Approximation in 3D
Sebastien Matringe, Ruben Juanes, Hamdi Tchelepi


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Computational Fluid Dynamics III
TS303
Room: CAS3.9
Fast and Accurate Computational Nonlinear Aeroelasticity for Wing Optimization
Simon-Nicolas Roth, Azzeddine Soulaimani


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
Optimization and Control I
TS325
Room: CAS1.3
An Optimization Strategy for the Blank Holder Force in Deep Drawing
Raghupathy Padmanabhan, Marta Oliveira, José Luís Alves, Luís Menezes


Thursday, July 3rd    10:30 - 12:30
High-performance Computing in Computational Mechanics IV
Minisymposium organized by Shahrouz Aliabadi, Omar Ghattas, Robert B. Haber, Guillaume Houzeaux, Abani Patra and Mariano Vázquez
MS199
Room: CAS2.1
Enhancing Data Locality and Interface Communication in Edge-Based Computations
Marcos Martins, Renato Elias, Jose Camata, Alvaro Coutinho


Evolution of a CFD Code‘s Tool Chain towards HPC Applications
Yvan Fournier, Jérôme Bonelle, Sofiane Benhamadouche


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Advances in Boundary Element Methods IV
Minisymposium organized by Yijun Liu, Martin Schanz, Naoshi Nishimura, Zhenhan Yao, Marc Bonnet, Ernie Pan, Attilio Frangi and Mitch Denda
MS043
Room: CIN2.1
Three-Dimensional Spectral Boundary Integral Equation Analysis of Plasmon Polaritons Enhanced Optical Nanoantenna
Lyudmyla N. Illyashenko-Raguin, Christian Hafner, Ralf Hiptmair


Dynamic Analysis of Cracked Plates repaired with Adhesively Bonded Anisotropic Patches
Martim Mauler, Paulo Sollero, Eder Albuquerque


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
High-performance Computing in Computational Mechanics V
Minisymposium organized by Shahrouz Aliabadi, Omar Ghattas, Robert B. Haber, Guillaume Houzeaux, Abani Patra and Mariano Vázquez
MS199
Room: CAS2.1
Hybrid Programming of Krylov Type Iterative Solvers on SMP Clusters
George Pashos, Antony Spyropoulos, Nikos Anastopoulos, Georgios Goumas, Nectarios Koziris, Andreas Boudouvis


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Adaptive Modeling in Computational Mechanics III
Minisymposium organized by J. Tinsley Oden and Serge Prudhomme
MS236
Room: EXC. Congress Room
Adaptive Modelling of Turbulent Flow based on Weak Euler Solutions
Johan Hoffman, Johan Jansson, Murtazo Nazarov


Goal-Oriented Error Estimation and Adaptivity for Fluid-Structure Interaction
Kristoffer van der Zee, Harald van Brummelen, Ido Akkerman, Rene de Borst


On R-Adaptive Mesh Optimization for Local Quantities of Interest based on the Material Residual
Daniel Materna, Franz-Joseph Barthold


Transient Mesh Adaptivity applied to Domains Undergoing Large Deformations
Gaëtan Compère, Jean-François Remacle, Koen Hillewaert


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Special Symposium in Honour of 75th Birthday of Professor S. Valliappan I
Minisymposium organized by Nasser Khalili and Scott Sloan
MS185
Room: EXC1.1
A Priori Identification of the Mode of Conversion from an Imperfection-Sensitive into an Imperfection-Insensitive Elastic Structure
Gerhard Höfinger, Xin Jia, Herbert Mang


Enriched Free Mesh Method with Superconvergent Patch Recovery Scheme
Hitoshi Matsubara, Genki Yagawa


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Biofluids and Coupled Problems in Biomechanics IV
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Wolfgang Wall, Marek Behr, Matteo Pasquali and Alberto Figueroa
MS080
Room: CIN0.1
Patient-Specific FEM Analysis of the Atherosclerotic Carotid Bifurcation
Joseph R. Leach, Vitaliy Rayz, Mohammad R.K. Mofrad, Max Wintermark, David Saloner


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Mechanical Modeling of Wood and Wood Based Materials III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Josef Eberhardsteiner, Michael Kaliske and Karin Hofstetter
MS187
Room: CAS3.6
Modelling of Growth Stress Generation and Timber Distortions related to Log Sawing and Forced Drying
Sigurdur Ormarsson, Ola Dahlblom


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Damage and Interfacial Delamination Modelling in Composite Materials II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Domenico Bruno, Frédéric Lebon and Elio Sacco
MS103
Room: CAS3.10
Static and Dynamic Interaction Effects of Multiple Damage Mechanisms in Multilayered Structures
Roberta Massabò


Competition between Penetration and Debonding at an Interface in Brittle Matrix Composites
Eric Martin, Benoit Poitou, Dominique Leguillon


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Coupled Multifield Problems and Smart Structures II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Thomas Wallmersperger, Bernd Kröplin and Erasmo Carrera
MS086
Room: CAS3.4
Analysis of Piezoelectric Solids with an Efficient Node-based Smoothing Element
Hieu Nguyen-Van, Nam Mai-Duy, Thanh Tran-Cong


Optimal Location of Piezoelectric Sensors by a Genetic Algorithm
Isabelle Bruant, Laurent Gallimard, Shahram Nikoukar


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Advances in Time-Integration II
Minisymposium organized by Adrian Lew, Eric Darve and Isaac Harari
MS084
Room: CAS3.5
Convergence of Avis for the Linear Elastodynamics of Simple Bodies
Matteo Focardi, Paolo Maria Mariano


An Asynchronous Explicit Dynamics Contact Algorithm
Raymond Ryckman, Adrian Lew


Sampling the Probability of Rare Events
Carsten Hartmann, Christof Schütte


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Advanced Materials: Computational Analysis of Properties and Performance I
Minisymposium organized by Vadim Silberschmidt and Valery Matveenko
MS209
Room: CAS3.1
Thermomechanics of Polymers under Conditions of Relaxation and Phase Transitions
Valery P. Matveyenko, O.Y. Smetannikov, N.A. Trufanov, I.N. Shardakov


Micromechanics Based Structural Analyses of MMC Components under Finite Strains
Heinz Pettermann, Sergio Nogales, Christopher Huber, Mathias Luxner, Helmut Böhm


V&V Concepts in Developing a Class of Finite Deformation Pressure Dependent Plasticity Models validated by Experimental Observations
Szanto Mordechai, Z. Yosibash, M. Dariel, N. Frage, W. Bier, Stefan Hartmann, Alexander Düster, U. Heisserer, Ernst Rank, Stefan Holzer


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Computer Simulation in Vehicle Design and Transport I
TS321
Room: CAS1.5
Finite Element Analysis of Automotive Riveted Clutch Disc
Samir Sfarni, Emmanuel Bellenger, Jérôme Fortin, Matthieu Malley


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
STS09: Simulation and Validation of the Combustion of Advanced Aero-Engines
STS09
Room: EXC2.1
Design Methodologies and CFD Methods for the Development of Low Emission Combustion Systems in Aero-engines
Nima Pegemanyfar, Ralf von der Bank, Marco Zedda, Michael Pfitzner, Nicolas Savary


Assessment of Advanced Numerical Diagnosis on the Base of Non-Intrusive Measurements in Lean Combustion. Application on Understanding and Design of Lean Combustion Technologies
Thomas Noel, Leif Rackwitz, Pasquale Di Martino


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Recent Advances in Numerical Methods for Hyperbolic Problems III
Minisymposium organized by Sergey Karabasov, Vassily Goloviznin, Tatyana Kozubskaya, Yoko Takakura, Ralf Deiterding and Maria Lukacova
MS060
Room: CAS2.4
A Second Order Cell-Centered Lagrangian Scheme for Two-Dimensional Compressible Flow Problems
Pierre-Henri Maire, Jérôme Breil


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Computational Mathematics and Numerical Methods II
TS319
Room: CAS3.3
Surface Modeling with Sparsity Constraints
Stefan Schiffler, Peter Maass, Dirk A. Lorenz


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
STS07 II: MDO Tools for High Quality Design in Aeronautics
STS07
Room: EXC2.2
An Efficient Robust Optimization Framework for Real-World Engineering Design
Koji Shimoyama, Shinkyu Jeong, Shigeru Obayashi


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Iterative Solvers for the Incompressible Navier Stokes Equations II
Minisymposium organized by Michele Benzi and Kees Vuik
MS052
Room: CAS2.5
A Comparison of Preconditioners for Industrial Incompressible Flows
Kees Vuik, Mehfooz ur Rehman, Guus Segal


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Numerical Modeling of Coupled Problems in Geo- and Durability Mechanics II
Minisymposium organized by Günther Meschke and Xikui Li
MS148
Room: CAS1.4
Numerical Investigation on Surface Roughness Effect of Sand Erosion Phenomena in 90 Degree Bend
Masaya Suzuki, Makoto Yamamoto


Thursday, July 3rd    14:00 - 16:00
Application of Computational Mechanics to Geoscience Problems: Computational Geosciences I
Minisymposium organized by Chongbin Zhao, A. Murakami and K. T. Chau
MS178
Room: CAS1.7
Stress Analysis for the Direct Shear of Rock Masses Adopting a Triangular Finite Element with an Embedded Interface
Tatsuro Nishiyama, Takashi Hasegawa


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Advances in Time-Integration III
Minisymposium organized by Adrian Lew, Eric Darve and Isaac Harari
MS084
Room: CAS3.5
A Generalized Multi-Time-Step Method for a Wide Range of Numerical Scheme applied to Transient Nonlinear Structural Dynamics
Najib Mahjoubi, Anthony Gravouil, Alain Combescure, Nicolas Greffet


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Optimization and Control III
TS325
Room: CAS1.3
Global Optimization of Laminates
Paolo Vannucci, Mohamed Reza Ahmadian, Angela Vincenti


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Topology Optimization in Civil and Structural Engineering II
Minisymposium organized by Matthew Gilbert and Tomasz Lewinski
MS065
Room: CAS0.1
ForcePAD and Optimization - An Improved Tool for Conceptual Design
Jonas Lindemann, Lars Damkilde


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Computational Mathematics and Numerical Methods III
TS319
Room: CAS3.3
On the singular limit for normal flux boundary conditions
Tomas Chacon Rebollo, Macarena Gomez Marmol, Isabel Sanchez Muñoz


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Adaptive Methods for Material Processing III
Minisymposium organized by Thierry Coupez, Jean-François Hetu and José César de Sa
MS122
Room: CIN.SalaVolpi
Assessment of adaptative meshing in CPFEM simulation of the anisotropy of polycristalline aggregates
Maxime Melchior, Jean-François Remacle, Laurent Delannay


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Numerical Modelling of Hydrodynamic Geophysical Flows I
Minisymposium organized by Tomas Chacon Rebollo and Edie Miglio
MS062
Room: CAS2.6
Design and Preliminary Validation of a Three-dimensional, Baroclinic, Unstructured-mesh, Finite-element Ocean Model
Sébastien Blaise, Richard Comblen, Jonathan Lambrechts, Vincent Legat, Eric Deleersnijder, Jean-François Remacle


Stabilized Discontinous Galerkin Formulations for Ocean Modelling
Vincent Legat, Richard Comblen, Jonathan Lambrechts, Jean-François Remacle, Eric Deleersnijder


A Stabilized Scheme for the Primitive Equations of the Ocean based upon Orthogonal Subscales
Tomas Chacon Rebollo, Macarena Gomez Marmol, Isabel Sanchez Muñoz


A 3D Numerical Model for Stratified Free Surface Flows
M. Augusto Maidana, Jordi Blasco, Manuel Espino, Arnel German


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Multiphysics Modelling of Porous Media: Geomaterials, Biomaterials and Others I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Younane N. Abousleiman, Stefan Diebels and Lorenzo Sanavia
MS079
Room: PGL
Poromechanics Solutions in Single and Dual Porosity Anisotropic Media for Laboratory Testing
Younane Abousleiman, Vinh X. Nguyen, Son K. Hoang, Minh H. Tran


Numerical Modelling of Chemical Reactions in Cementitious Materiales
Detlef Kuhl, Sandra Krimpmann


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
High-performance Computing in Computational Mechanics VI
Minisymposium organized by Shahrouz Aliabadi, Omar Ghattas, Robert B. Haber, Guillaume Houzeaux, Abani Patra and Mariano Vázquez
MS199
Room: CAS2.1
Scalability, Mobility and Interactivity in Computational Mechanics
Lee Margetts, Rupert Ford, Francisco Calvo, Vendel Szeremi


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
STS06: Wake Vortex Research in Europe
STS06
Room: EXC2.1
CFD simulations of wake flows in the FAR-Wake project
Anton de Bruin, Laurent Nybelen, Thilo Schönfeld, Gregoire Winckelmans, André Giovannini, Laurent Georges, Stefan Melber-Wilkending


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Application of Computational Mechanics to Geoscience Problems: Computational Geosciences II
Minisymposium organized by Chongbin Zhao, A. Murakami and K. T. Chau
MS178
Room: CAS1.7
An Element-Based Finite Volume Method for the Simulation of the Coupled Fluid Flow/Compaction Problem in Sedimentary Basin
Clovis R. Maliska, Ewaldo Schubert, Jr., Fernando S.V. Hurtado


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Advances in Boundary Element Methods V
Minisymposium organized by Yijun Liu, Martin Schanz, Naoshi Nishimura, Zhenhan Yao, Marc Bonnet, Ernie Pan, Attilio Frangi and Mitch Denda
MS043
Room: CIN2.1
A New Technique of High-Speed Boundary Element Methods using Multipole Expansion for Target Region
Hiroshi Yamagishi, Kenji Amaya


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Meshfree and Generalized/Extended Finite Element Methods III
Minisymposium organized by J. S. Chen, Ivo Babuska, Ted Belytschko, C. Armando Duarte, Vitor Leitão, Wing Kam Liu, Hirohisa Noguchi and Angelo Simone
MS107
Room: EXC1.2
Arlequin Method – Application to Welded Structure Calculations
Thi Thuy Trang Lê, Louis Augustins, Habibou Maitournam


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Adaptive Higher Order Variational Methods for Aerospace Applications I
Minisymposium organized by Norbert Kroll, Jaap van der Vegt and Remi Abgrall
MS057
Room: CAS2.4
A 3D DGFEM solver for the (Reynolds-Averaged) Navier-Stokes equations
Koen Hillewaert, Gaëtan Compère, Jean-François Remacle, Philippe Geuzaine


An Explicit Space-Time Discontinuous Galerkin Scheme with Local Time-Stepping for Unsteady Flows
Christoph Altmann, Gregor Gassner, Frieder Lörcher, Arne Taube, Claus-Dieter Munz


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
STS07 III: MDO Tools for High Quality Design in Aeronautics
STS07
Room: EXC2.2
Dive: A New Approach for Multidisciplinary Optimization
Mohamed Masmoudi, Yogesh Parte


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Multiscale Damage and Failure Mechanics of Engineering Materials II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by J. Woody Ju, Lizhi Sun, Pierre Ladeveze and Olivier Allix
MS149
Room: CAS3.7
Advanced Mean-Field Homogenization Models incorporating Debonding in Inclusion-Reinforced Composites
Yamen Othmani, Laurence Brassart, Laurent Delannay, Issam Doghri, Philippe Geubelle


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Mathematical Foundations of Computational Mechanics II
Minisymposium organized by Susanne C. Brenner and Carsten Carstensen
MS117
Room: CIN0.2
A Posteriori Error Estimates for Fully Discrete Approximations of Time-Dependent Problems
Eberhard Baensch, Fotini Karakatsani, Charalambos Makridakis


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Computer Simulation in Vehicle Design and Transport II
TS321
Room: CAS1.5
Finite Element Applied to the Analysis and Simulation of a Car Tank Double Cone
Cesar Arturo Barron Ortega, Gerardo Atanacio Jimenez, Jorge Sanchez Macias


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Dynamics of Nonlinear Structures with Contact Interfaces III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Evgeny Petrov and Kai Willner
MS142
Room: CAS1.6
Linear and Non-Linear Time Series Analysis of Vibration in Friction Brakes
Boris A. Wernitz, Norbert P. Hoffmann


Dynamic Analysis of 3D Landing Gear Model with Possible Flaw
Jerzy Malachowski, Wieslaw Krason


Elastic, Viscous and Friction Phenomena Based Computational Model of Engine Mount Dynamics
Hoda Yarmohamadi, Viktor Berbyuk, Peter Nilsson, Erik Wikenhed, Fredrik Öijer


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Computational Fluid Dynamics V
TS303
Room: CAS3.9
CFD Methods derived from Simplified Variational Principles
Asher Yahalom, Gad Pinhasi, I. Shtainbach, A. Ullmann


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Accomplishments and Challenges in Verification & Validation III
Minisymposium organized by Luís Eça, Len Schwer, Martin Hoekstra and Bill Oberkampf
MS030
Room: CAS1.8
An Overview of ASME V&V 20: Standard for Verification and Validation in Computational Fluid Dynamics and Heat Transfer
Hugh Coleman, Glenn Steele


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Mechanical Modeling of Wood and Wood Based Materials IV
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Josef Eberhardsteiner, Michael Kaliske and Karin Hofstetter
MS187
Room: CAS3.6
Full Field Image Correlation at Micro-Scale to Investigate Transverse Meso-Scale Heterogeneity of Mechanical Behaviour of Softwood
Pierre Simon, Hubert Maigre, Jean-François Jullien, Dominique Eyheramendy, Gilbert Thollet, Sylvie Descartes


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Damage and Interfacial Delamination Modelling in Composite Materials III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Domenico Bruno, Frédéric Lebon and Elio Sacco
MS103
Room: CAS3.10
Biomodular Thin-Walled Beams: A Variational Model Based on a Dual Constrained Approach
Franco Maceri, Giuseppe Vairo


Thursday, July 3rd    16:30 - 18:30
Coupled Multifield Problems and Smart Structures III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Thomas Wallmersperger, Bernd Kröplin and Erasmo Carrera
MS086
Room: CAS3.4
Multi-domain Simulations for Increasing the Efficiency of Energy Harvesting
Matthias Kurch, Heiko Atzrodt, Christoph Klein, Dirk Mayer


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Multiscale Methods in Computer Materials Science I
Minisymposium organized by Maciej Pietrzyk, Peter Hodgson and Tadeusz Burczynski
MS033
Room: CAS3.6
Tool for Modelling of Deformation Mechanisms based on Digital Representation of Microstructure
Lukasz Rauch, Lukasz Madej, Wojciech Wajda


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Numerical Modelling of Hydrodynamic Geophysical Flows II
Minisymposium organized by Tomas Chacon Rebollo and Edie Miglio
MS062
Room: CAS2.6
A quasi-3D Estuarian River Flow Modeling
Mohamed Amara, Daniela Capatina-Papaghiuc, Agnès Pétrau


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Concrete Subject to High Temperature and Fire I
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Carmelo Majorana and Gabriel Khoury
MS100
Room: CAS3.10
A Symmetric Formulation for Nonlocal Elastic Finite Element Analysis
Francesco Marotti de Sciarra


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Advancement in Numerical and Physical Modeling of Free-Surface Flows I
Minisymposium organized by Lian Shen and Feng Xiao
MS044
Room: CAS2.5
Compressible Two-Phase Flow in Sloshing Tanks
Roel Luppes, Rik Wemmenhove, Arthur E.P. Veldman, Tim Bunnik


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Optimization and Inverse Engineering for Industrial Applications I
Minisymposium organized by Michele Chiumenti and Valentino Pediroda
MS106
Room: CAS1.8
Aerodynamic Design of Supersonic Biplane Wing with Complicated Interference using Inverse Problem Method
Daigo Maruyama, Kisa Matsushima, Kazuhiro Kusunose, Kazuhiro Nakahashi


Application of PARSEC Geometry Representation to High-fidelity Aircraft Design by CFD
Kisa Matsushima, Takumi Matsuzawa, Kazuhiro Nakahashi


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Advances in Boundary Element Methods VI
Minisymposium organized by Yijun Liu, Martin Schanz, Naoshi Nishimura, Zhenhan Yao, Marc Bonnet, Ernie Pan, Attilio Frangi and Mitch Denda
MS043
Room: CIN2.1
A Complex Variable Symmetric Boundary Element Model for Polygonal Kirchhoff Plates
Mirko Mazza, Maurizio Aristodemo


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Application of Computational Mechanics to Geoscience Problems: Computational Geosciences III
Minisymposium organized by Chongbin Zhao, A. Murakami and K. T. Chau
MS178
Room: CAS1.7
Two Dimensional Electroseismic Modeling
Patricia M. Gauzellino, Juan E. Santos, Fabio I. Zyserman


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Inverse Problems for Parameter Identification V
Minisymposium organized by George Dulikravich, Giulio Maier and Helcio Orlande
MS167
Room: CAS1.2
A Bayesian Framework for Orthotropic Elastic Constants Identification Accounting for both Error and Variability
Christian Gogu, Raphael T. Haftka, Rodolphe Le Riche, Jerome Molimard, Alain Vautrin


Estimating the Uncertainty Range on the Elasto-Plastic Material Parameters determined through Mixed Numerical-Experimental Techniques
Steven Cooreman, David Lecompte, Hugo Sol, Sam Coppieters, Dimitri Debruyne, John Vantomme


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Meshless and Related Methods III
Minisymposium organized by Janusz Orkisz, Sergio Idelsohn and Suvranu De
MS098
Room: EXC1.3
An IRBFN Cartesian Grid Method based on Displacement-Stress Formulation for 2D Elasticity Problems
Phong Le, Nam Mai-Duy, Thanh Tran-Cong, Graham Baker


Analysis of an MLPG Solution for 3D Potential Problems
Annamaria Mazzia, Giorgio Pini, Flavio Sartoretto


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Multiphysics Modelling of Porous Media: Geomaterials, Biomaterials and Others II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Younane N. Abousleiman, Stefan Diebels and Lorenzo Sanavia
MS079
Room: PGL
Wave Propagation in Partially-Saturated Rocks: Theoretical and Numerical Investigation
Holger Steeb, Stefan Schmalholz


A Model for Electrokinetic Transport in Contaminated Clay
Cristina Jommi, Guido Musso, Claudio Tamagnini


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Adaptive Methods for Material Processing IV
Minisymposium organized by Thierry Coupez, Jean-François Hetu and José César de Sa
MS122
Room: CIN.SalaVolpi
Finite Element Analysis using Time-Adaptive Rosenbrock-Type Methods for Finite Strain Viscoelasticity
Ahmad-Wahadj Hamkar, Stefan Hartmann


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Computational Fluid Dynamics VI
TS303
Room: CAS3.9
On Intrusion in a Linearly-Stratified Ambient: The Asymmetric Steady-State Model
Tamar Zemach, Marius Ungarish


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Computational Methods in Impact Engineering I
Minisymposium organized by Ashkan Vaziri, Zhenyu Xue, Dirk Mohr and Horacio Espinosa
MS017
Room: CIN0.1
Analysis of Plastic Pipes Subjected to Impact Ruptures
Marco Domaneschi, Fabio Scannavino


Developing Pc-Based Designing Technique for Blasting Demolition
Koji Uenishi, Hiroshi Yamachi, Shunsuke Sakurai


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Computational Modeling in Cardiovascular Mechanics III
Minisymposium organized by Gerhard A. Holzapfel, Jay D. Humphrey, Charles A. Taylor and David A. Vorp
MS099
Room: CIN1.1
The Role of Material Anisotropy in Abdominal Aortic Aneurysm Wall Mechanics
José F. Rodriguez, Giampaolo Martufi, Manuel Doblaré, Ender A. Finol


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Adaptive Higher Order Variational Methods for Aerospace Applications II
Minisymposium organized by Norbert Kroll, Jaap van der Vegt and Remi Abgrall
MS057
Room: CAS2.4
Error Estimation and Adjoint-Based Refinement for Multiple Force Coefficients in Aerodynamic Flow Simulations
Ralf Hartmann


Friday, July 4th    10:30 - 12:30
Advances in Finite Element Method I
TS315
Room: CAS2.1
An Energy-Preserving Discrete Element Method for Linear Elasticity In Large Deformation
Christian Mariotti, Laurent Monasse


Comparison of Mixed and Nodal Based Formulations for Linear Tetrahedral Elements in Elasticity and Plasticity
Ismail Caylak, Gottfried Laschet, Rolf Mahnken


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Efficient Computational Methods for Coupled Problems II
Minisymposium organized by Harald van Brummelen and Tayfun Tezduyar
MS096
Room: CAS3.4
Heterogeneous Coupling in Computational Aeroacoustics
Sabine Roller, Harald Klimach, Claus-Dieter Munz


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Concrete Subject to High Temperature and Fire II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Carmelo Majorana and Gabriel Khoury
MS100
Room: CAS3.10
Stress-Strain Modelling of Heated Concrete
Valentina Salomoni, Carmelo Majorana, Gabriel Khoury


Polypropylene Fibres and Explosive Spalling in Tunnel Constructions
Gabriel Khoury, Carmelo Majorana, Valentina Salomoni


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Advancement in Numerical and Physical Modeling of Free-Surface Flows II
Minisymposium organized by Lian Shen and Feng Xiao
MS044
Room: CAS2.5
Sloshing Problem: Simulation and Experimental Validation
Marcela Cruchaga, Alex Raventós, Diego Celentano, José Luis Almazán


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Minisymposium on Advances in Mesh-Reduction Techniques: BEM and Meshless Methods I
Minisymposium organized by Eduardo Divo, Alain Kassab, Bozidar Sarler and Riszard Bialecki
MS075
Room: CIN2.1
A Point-Collocation Method based on Integrated Chebyshev Polynomials for Elliptic Differential Equations in Irregular Domains
Nam Mai-Duy, Thanh Tran-Cong


A Multidomain Integrated RBF Collocation Method for Elliptic Differential Equations
Nam Mai-Duy, Thanh Tran-Cong


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Finite Element Technology and Meshfree Approaches: Innovative Formulation Applied to Metal Forming II
Minisymposium organized by Renato Natal Jorge, Robertt Valente, Stefanie Reese and Elías Cueto
MS025
Room: CAS1.5
A 3d Arbitrary Lagrangian Eulerian Formulation for the Numerical Simulation of Cold Roll Forming Processes
Jean-Philippe Ponthot, Romain Boman, Luc Papeleux


Characteristic Galerkin Finite Element Method with Marker Particle Integration for Metal Forming
Takahiro Yamada, Kazumi Matsui


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Computational Fluid Dynamics VII
TS303
Room: CAS3.9
Assessment of Surrogate Models for the Global Optimization of Turbomachinery Flows
Jacques Peter, Meryem Marcelet


Heat Transfer Modeling Inside Industrial Furnaces
Elie Hachem, Hugues Digonnet, Elisabeth Massoni, Thierry Coupez


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Computational Modeling in Cardiovascular Mechanics IV
Minisymposium organized by Gerhard A. Holzapfel, Jay D. Humphrey, Charles A. Taylor and David A. Vorp
MS099
Room: CIN1.1
A Non-Linear Transformation for Accurate Integration of Anisotropic Microsphere-Based Material Models with Application to Blood Vessels Modeling
Victor Alastrue, Miguel Angel Martinez, Manuel Doblare, Andreas Menzel, Andreas Menzel


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Meshless and Related Methods IV
Minisymposium organized by Janusz Orkisz, Sergio Idelsohn and Suvranu De
MS098
Room: EXC1.3
Transient Heat Diffusion Analysis using a Collocation Method with Modified Equilibrium on Line Method for Imposition of Neumann and Robin Boundary Conditions
Alireza Sadeghirad, Iradj Mahmoudzadeh Kani, Ali Vaziri Astaneh


Analysis of Cracked Orthotropic Media by an Enriched Finite Point Method (EFPM)
Moslem Shahverdi, Sohail Mohammadi


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Meshfree and Generalized/Extended Finite Element Methods V
Minisymposium organized by J. S. Chen, Ivo Babuska, Ted Belytschko, C. Armando Duarte, Vitor Leitão, Wing Kam Liu, Hirohisa Noguchi and Angelo Simone
MS107
Room: EXC1.2
A Method for Crack Simulations of Heterogeneous Solids using Nodal-Integration FEM
Mao Kurumatani, Kenjiro Terada


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Computational Methods in Impact Engineering II
Minisymposium organized by Ashkan Vaziri, Zhenyu Xue, Dirk Mohr and Horacio Espinosa
MS017
Room: CIN0.1
Ignition of High Explosive induced by Dynamic Shear Banding: Computational Impact Engineering and Experimental Validation
Cyril Gruau, Didier Picart, Franck Delmaire-Sizes, Hervé Trumel, Jocelyn Sabatier


Numerical Simulation of the Tumbling Effect of Small Caliber Projectiles into Ballistic Soap
Nestor Nsiampa, Gunther Dyckmans, André Chabotier


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Theory and Applications of Discontinuous Galerkin Methods V
Minisymposium organized by Slimane Adjerid, Clint Dawson, Adrian Lew, Beatrice Riviere and Chi-Wang Shu
MS130
Room: CAS2.3
A Stabilized Discontinuous Galerkin Formulation for Helmholtz Problems
Mohamed Amara, Rabia Djellouli, Magdalena Grigoroscuta


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Boundary Element Method I
TS300
Room: CIN0.2
Crack Propagation Simulations by a Combined FE/BE Approach with an Automatic BE Domain Extension
Bastian Helldörfer, Paul Steinmann, Günther Kuhn


Boundary Element Formulation for Fractured Reinforced Bodies
Edson Denner Leonel, Osvaldo Manzoli, Wilson Sergio Venturini


Boundary Element Method Solution in the Case of Concentrated Forces and Moments
Efstathios E. Theotokoglou, George Tsamasphyros


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Patient Specific Computational Modelling II
Minisymposium organized by Perumal Nithiarasu and Rainald Lohner
MS070
Room: CAS1.4
Coupled 3D Impedance Model of the Human Lungs
Andrew Comerford, Claudius Stahl, Josef Guttmann, Wolfgang A. Wall


Image-Based Pulmonary Airflow Simulation using Cartesian Adaptive Mesh Refinement Method
Takahito Miki, Yohsuke Imai, Masanori Nakamura, Chihiro Iwamura, Takuji Ishikawa, Shigeo Wada, Takami Yamaguchi


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Optimization and Inverse Engineering for Industrial Applications II
Minisymposium organized by Michele Chiumenti and Valentino Pediroda
MS106
Room: CAS1.8
Topology Optimization of Plates and Shells using Hybrid Genetic Algorithm
Nidur Singh, C. V. Ramakrishnan, D. K. Sehgal


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Advances in Finite Element Method II
TS315
Room: CAS2.1
CUR Model Reduction of Mechanical Structures
Fabio Marcuzzi


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Advanced Materials: Computational Analysis of Properties and Performance IV
Minisymposium organized by Vadim Silberschmidt and Valery Matveenko
MS209
Room: CAS3.1
A Model for Eutectoid Steel subjected to Heat Treatment and its Finite Element Simulation
Mauro Fabrizio, Mirko Maraldi, Luisa Molari, Pier Gabriele Molari, Francesco Ubertini


Solution to Optimization Problems of Dynamic Properties of Electrioviscoelastic Systems with Electric Resonant Filters
Evgeny P. Kligman, Natalya A. Yurlova, Nikita F. Putin


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Large Scale Eigenvalue Problems I
Minisymposium organized by Heinrich Voss, Peter Arbenz, Zhaojun Bai, Ren-Cang Li, Yvan Notay, Richard Lehoucq, Michiel Hochstenbach, Qiang Ye, Chao Yang and Andrew Knyazev
MS023
Room: EXC1.1
Computing Interior Eigenvalues of a Generalized Complex-Symmetric Pencil arising from the Modeling of Resonant MEMS Systems
Tsuyoshi Koyama, Sanjay Govindjee


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Structural Stability II
Minisymposium organized by Herbert Mang and Zsolt Gaspar
MS083
Room: EXC2.2
The Critical Left and Right Eigenvectors extracted from the LDU-Decomposed Non-Symmetric Jacobian Matrix
Fumio Fujii, Yuki Yamakawa, Hirohisa Noguchi


Elastic Postbuckling Analysis: How to recover Accurate Nonlinear Structural Models from the Linear Ones
Raffaele Casciaro, Giovanni Garcea, Antonio Madeo


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Scale Bridging in Science and Engineering II
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Jacob Fish and Kenjiro Terada
MS024
Room: EXC2.1
Parallel Multi-Scale Finite Element Procedure for Piezoelectric Material
Hiroyuki Kuramae, Hisanao Nishioka, Yasutomo Uetsuji, Eiji Nakamachi


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Computational Materials Mechanics IV
TS318
Room: CAS3.8
Experimental Characterization and Numerical Modelling of the Non-Linear Mechanical Behaviour of Nomex Honeycomb Cores
Steven Marguet, Laurent Gornet, Patrick Rozycki


Simulation of Composite Manufacturing with MSC Products
Sanjay Choudhry, Shiva Padmanaban, Sheng Ping Wang, Per Nordlund, Claudio Bruzzo, Marco Calcagni


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Multiscale Methods in Computer Materials Science II
Minisymposium organized by Maciej Pietrzyk, Peter Hodgson and Tadeusz Burczynski
MS033
Room: CAS3.6
Simulation of Plastic Behaviour of FCC Metals accounting for Latice Orientation
Lechosław Trębacz, Łukasz Madej, Wojciech Wajda, Henryk Paul


Internal Variable and Cellular Automata – Finite Element Models of Heat Treatment
Piotr Macioł, Jerzy Gawąd, Roman Kuziak, Maciej Pietrzyk


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Modelling and Optimisation for Coupled Multi-Physics Processes I
Minisymposium organized by Francois Bay and Mark Cross
MS059
Room: CAS1.7
Three-Dimensional Simulation for the Injection
Zhiliang Fan, Clinton Kietzmann, Shishir R. Ray, Franco S. Costa, Peter K. Kennedy


Three-Dimensional Finite Volume Computation of TiC Combustion Synthesis
Asdin Aoufi, Gilles Damamme


A Multiphase Continuum Approach for Biological Conversion Processes in Landfills
Tim Ricken, Markus Robeck, Renatus Widmann


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Industrial Applications II
TS316
Room: CAS1.6
Analysis of Wing-Tail Interference
Zhong Lei, Dong-Youn Kwak, Mitsuhiro Murayama


Three Dimensional Tomography for Fluid Flow Modelling in Dendritic Structures of Directionally Solidified Nickel-Base Superalloy
Jonathan Madison, Jonathan Spowart, David Rowenhorst, Katsuyo Thornton, Tresa Pollock


Friday, July 4th    14:00 - 16:00
Multiscale Damage and Failure Mechanics of Engineering Materials IV
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by J. Woody Ju, Lizhi Sun, Pierre Ladeveze and Olivier Allix
MS149
Room: CAS3.7
Two-Scale Modeling of Thermal Shock Failure in Heterogeneous Solids
Izzet Ozdemir, Marcel Brekelmans, Marc Geers


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Computational Modeling in Cardiovascular Mechanics V
Minisymposium organized by Gerhard A. Holzapfel, Jay D. Humphrey, Charles A. Taylor and David A. Vorp
MS099
Room: CIN1.1
Numerical Study of Non-Newtonian Inelastic Fluid Flow in a 2D Bifurcation at Ninety Degrees
Helder Matos, Paulo Oliveira


An Overview of the Defective Boundary Value Problems in Haemodynamics
Luca Formaggia, Alessandro Veneziani, Christian Vergara


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Computational Materials Mechanics V
TS318
Room: CAS3.8
Evolving Higher-order Boundary Conditions in Strain gradient based Analysis of Plasticity in Heterogeneous Microstructures
Louise Mazzoni-Leduc, Thomas Pardoen, Thierry Massart


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Numerical Modelling of Hydrodynamic Geophysical Flows IV
Minisymposium organized by Tomas Chacon Rebollo and Edie Miglio
MS062
Room: CAS2.6
Optimal Control of Eutrophication Processes
Lino J. Alvarez-Vazquez, Francisco J. Fernandez, Aurea Martinez, Rafael Muñoz-Sola


Data Assimilation & Local Zoom for Shallow-Water Models
Jerome Monnier, Joel Marin


River Pollution Remediation: An Optimal Control Problem
Lino J. Alvarez-Vazquez, Aurea Martinez, Miguel E. Vazquez-Mendez, Miguel A. Vilar


Modeling and Simulation of Turbidity Currents
Tomas Morales de Luna, Manuel J. Castro, Carlos Parés Madroñal, Enrique Fernández Nieto


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Scale Bridging in Science and Engineering III
Joint IACM – IUTAM Minisymposium

Minisymposium organized by Jacob Fish and Kenjiro Terada
MS024
Room: EXC2.1
A Method of Numerical Material Testing for Composite Materials
Kenjiro Terada, Mao Kurumatani


Eulerian Finite Cover Method for Multi-scale Analysis of Large Deformed Composites
Mitsuteru Asai, Kenjiro Terada, Atsushi Maruyama


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Structural Stability III
Minisymposium organized by Herbert Mang and Zsolt Gaspar
MS083
Room: EXC2.2
Geometrically Nonlinear 3D Beam Model based on Saint Venànt Rod Theory
Giovanni Garcea, Antonio Madeo, Giuseppe Zagari, Raffaele Casciaro


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Industrial Applications III
TS316
Room: CAS1.6
Finite Element Modelling of Clinched Connections
Dimitri Debruyne, Sam Coppieters, Steven Cooreman, Maarten De Strycker


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Efficient Computational Methods for Coupled Problems III
Minisymposium organized by Harald van Brummelen and Tayfun Tezduyar
MS096
Room: CAS3.4
Pressure Boundary Condition for the Schur Complement of Compressible Flow Equations
Mika Malinen


Heat and Moisture Transfer, Deformation and Stress Analysis during Drying of Ceramic Bricks
Daniel Avelino, Joselito da Silva, Severino Farias Neto, Antonio G.B. de Lima


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Modelling and Optimisation for Coupled Multi-Physics Processes II
Minisymposium organized by Francois Bay and Mark Cross
MS059
Room: CAS1.7
Electromechanical Microdevice Pull-in Voltage Maximization Using Topology Optimization
Etienne Lemaire, Véronique Rochus, Jean-Claude Golinval, Pierre Duysinx


Shape Optimization of Electromechanical Microsystems for Prescribed "Capacitance-Voltage" Curve
Fabien Clement, Véronique Rochus, Etienne Lemaire, Claude Fleury, Pierre Duysinx


Discrete Modeling of Granular Shear Flows: Parameter Study
Viet Dung Nguyen, Jérôme Fortin, Mohamed Guessasma, Emmanuel Bellenger, Patrice Coorevits


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Theory and Applications of Discontinuous Galerkin Methods VI
Minisymposium organized by Slimane Adjerid, Clint Dawson, Adrian Lew, Beatrice Riviere and Chi-Wang Shu
MS130
Room: CAS2.3
Bubble Stabilized Discontinuous Galerkin Method using a Symmetric Formulation for Second Order Elliptic Problems. Part I: Stability without Penalty for the Symmetric Formulation
Erik Burman, Benjamin Stamm


High Order Discontinuous Galerkin Schemes on General 2D Manifolds
Paul-Emile Bernard, Jean-François Remacle


Bubble Stabilized Discontinuous Galerkin Method using a Symmetric Formulation for Second Order Elliptic Problems. Part II: Stokes’ Problem, Time Dependent Problems and Numerical Aspects
Erik Burman, Benjamin Stamm


High-Order Discontinuous Galerkin Methods for solving Conservation Laws on General 2D Manifolds
Paul-Emile Bernard, Jean-François Remacle, Vincent Legat


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Patient Specific Computational Modelling III
Minisymposium organized by Perumal Nithiarasu and Rainald Lohner
MS070
Room: CAS1.4
Superplastic Forming of Patient-Specific Dental and Maxillofacial Prostheses
Antonio J. Gil, Richard V. Curtis, Rajab Said, Daniel Thomas, Marwan Khraisheh


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Multiscale Methods in Computer Materials Science III
Minisymposium organized by Maciej Pietrzyk, Peter Hodgson and Tadeusz Burczynski
MS033
Room: CAS3.6
Multiscale Buckling Analysis of Heterogeneous Materials
Saeid Nezamabadi, Hamid Zahrouni, Michel Potier-Ferry, Julien Yvonnet


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Meshless and Related Methods V
Minisymposium organized by Janusz Orkisz, Sergio Idelsohn and Suvranu De
MS098
Room: EXC1.3
Simulation of High-Velocity Impact in Fluid-Filled Vessels with Adaptive SPH-FE Coupling
Martin Sauer, Uwe Scheffer, Klaus Thoma


Friday, July 4th    16:30 - 18:30
Optimization and Inverse Engineering for Industrial Applications III
Minisymposium organized by Michele Chiumenti and Valentino Pediroda
MS106
Room: CAS1.8
Multi-Objective Design Optimization for Stator Blade Configuration of Steam Turbine
Shu Yoshimizu, Koji Shimoyama, Shinkyu Jeong, Shigeru Obayashi, Yasuyuki Yokono


A Genetic Algorithm Approach for the Detection of Corrosion in Large-Scale Structures
Giulia Deolmi, Fabio Marcuzzi, Silvia Poles, Sergio Marinetti


 

International Center for Numerical Methods in Engineering. Barcelona, Spain.
iacm-eccomas08@cimne.upc.edu / Telf. + 34 - 93 405 46 96 / 97 -- Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2006 CIMNE, All Rights Reserved.