Introduction
  Committees
  Registration
  Instructions for Authors
  Invited Lecturers
  Important Dates
  Secretariat
  Location
  Accommodation
  Technical Program
      Search
      All Sessions and Papers
  Supporting Organizations
  ADMOS 2003 Album
  DOWNLOAD BROCHURE

Number of visits: 188397

 
THURSDAY, SEPTEMBER 8TH
08:00 - 09:00
Registration
09:00 - 09:30
Welcome Address
09:30 - 10:30
Plenary Session
ThMP
Room: 1 Main Room - Building C2
Randolph Bank
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 13:00
TECHNICAL SESSIONS
Goal-Oriented Adaptivity ThM1
Room: 2 Conference Room - Building C2
Chair: Philippe Bouillard
IS-Verification & Validation
Invited Session organized by Leonard Schwer
ThM2
Room: 3 Room 001 - Building C1
Chair: Leonard Schwer
13:00 - 14:00
Luch Break
14:00 - 16:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-Meshing and Remeshing
Invited Session organized by Josep Sarrate
ThA1
Room: 2 Conference Room - Building C2
Chair: Josep Sarrate
Modeling and Simulation ThA2
Room: 3 Room 001 - Building C1
Chair: Eric Florentin
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 18:00
TECHNICAL SESSIONS
Adaptive Simulations for Flow Problems ThE1
Room: 2 Conference Room - Building C2
Chair: Antonio Huerta
IS-Modeling in Electromagnetics
Invited Session organized by Tom Dhaene
ThE2
Room: 3 Room 001 - Building C1
Chair: Tom Dhaene
CoChair: Petrie Meyer
FRIDAY, SEPTEMBER 9TH
09:00 - 10:00
Plenary Session I
FMP
Room: 1 Main Room - Building C2
Pierre Ladevèze
10:00 - 10:30
Coffee Break
10:30 - 12:30
TECHNICAL SESSIONS
Computational Strategies FM1
Room: 2 Conference Room - Building C2
Chair: Ernst Rank
IS- A Posteriori Error Control in Finite Element Procedures
Invited Session organized by Luca Formaggia
FM2
Room: 3 Room 001 - Building C1
Chair: Luca Formaggia
Minisymposium "Functional a Posteriori Error Estimates" organized by Prof. P. Neittaanmaki and Prof. S. Repin FM3
Room: 1 Main Room - Building C2
Chair: Pekka Neittaanmäki
CoChair: Sergey Repin
12:30 - 14:00
Lunch Break
14:00 - 16:00
TECHNICAL SESSIONS
Error Assessment and Adaptivity for Solid Mechanics FA1
Room: 2 Conference Room - Building C2
Chair: Kenneth Runesson
Numerical Modeling FA2
Room: 3 Room 001 - Building C1
Chair: Núria Parés Mariné
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 18:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-Multimodels Coupling in Hydrodynamics
Invited Session organized by Fausto Saleri, Edie Miglio
FE1
Room: 2 Conference Room - Building C2
Chair: Fausto Saleri
CoChair: Edie Miglio
IS-Equilibrated Solutions in Adaptive Modelling
Invited Session organized by Jose Paulo Moitinho de Almeida
FE2
Room: 3 Room 001 - Building C1
Chair: Jose Paulo Moitinho de Almeida
SATURDAY, SEPTEMBER 10TH
09:00 - 11:00
TECHNICAL SESSIONS
IS-Multiphysics and Adaptive Methods for Geological Flow Simulations
Invited Session organized by Fausto Saleri, Edie Miglio
SM1
Room: 1 Main Room - Building C2
Chair: Fausto Saleri
CoChair: Edie Miglio
Mesh Adaptivity SM2
Room: 2 Conference Room - Building C2
Chair: Jose Paulo Moitinho de Almeida
11:00 - 12:00
Plenary Session II
SAP
Room: 1 Main Room - Building C2
Ernst Rank
12:00 - 13:00
Closing Ceremony and Presentation of the ECCOMAS PhD awardee to the best thesis in 2004:
"Finite element modelling of fluid flow with moving free surfaces and
interfaces including fluid-solid interaction"
by Wulf Dettmer UWS, UK


 

International Center for Numerical Methods in Engineering. Barcelona, Spain. admos05@cimne.upc.es / Telf. + 34 - 93 405 46 96 / 97 -- Fax. + 34 - 93 205 83 47
Copyright © 2005 CIMNE, All Rights Reserved.